Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Kde se vzal, tu se vzal: svatý Valentýn

Kde se vzal, tu se vzal: svatý Valentýn

V naší republice tento svátek příliš oblíbený není, a to zejména u starší generace, které naopak volají po prvním máji, času lásky a symbolice líbání pod třešní. Daleko oblíbenější je svátek sv. Valentýna v anglosaských zemích, odkud se přivedl až k nám.

A kdo že byl ten svatý Valentýn a proč se slaví? Legend a pověstí existuje hned několik. Ta první popisuje Valentýna, co by moudrého a počestného muže, který dokázal vrátit zrak zamilované slepé dívce. Pohané, kteří se o zázraku dozvěděli, však nechali Valentýna popravit.

 

Známější legenda vypráví o knězi Valentýnovi v Římě za císaře Klaudia II. Podle císaře ženatí muži nepodávali v armádě takový výkon, jako muži svobodní a císař proto zakázal sňatky. Kněz Valentýn však zamilované tajně oddával a za to byl předveden před Klaudia. Klaudius se vyloženě nestavěl jako nepřítel křesťanů, přesto je ale nechal pronásledovat a i když byl přesvědčen o Valentýnových dobrých úmyslech, nechal mu setnout hlavu. Jiné zdroje však vidí konec této legendy trochu romantičtěji: Klaudius nechal Valentýna uvrhnout do žaláře, kde jej navštěvovala žalářníkova dcera. Jistě vás napadne, že se do ní Valentýn zamiloval. V den své popravy jí zanechal dopis, ve kterém se jí vyznal ze své lásky, podepsaný „Od Tvého Valentýna.“ Odtud můžeme usuzovat původ valentýnských přání.

Uctívání svatého Valentýna na 14. února stanovil papež Gelasius I. roku 496. Ostatky svatého Valentýna může nalézt v mnoha kostelích a chrámech po celé Evropě, jedna z relikvií je také na Vyšehradě.

A kudy vede cesta od svatého Valentýna ke svátku zamilovaných? Za vším původně stojí Geoffrey Chaucer, anglický básník ze 14. století a autor romantické básně Ptačí sněm. Chaucer použil svatého Valentýna jako patrona zamilovaných, přičemž vznikl mylný dojem, že tomu tak již bylo dávno a Chaucer tuto myšlenku jen zmínil. Ve středověku byl tento svátek velmi populární, existují dokonce staré milostné básně, které posílal francouzský vévoda Karel Orleánský, vězněný v Toweru, své manželce a tyto básně se považují za první doložené Valentinky.

O oživení svátku se postaral Američan Walter Scott, výrobce papírových přáníček na pokraji bankrotu. Pohybujeme se na počátku 20. století. Scott vymyslel obnovu svátku svatého Valentýna a velmi rychle ztrojnásobil své zisky. Lidé, kteří vám neustále tvrdí, že se jedná o komerční americký svátek, tedy mají tak trochu pravdu.

Autor:
Publikováno: 7. 2. 2013 00:00 Nahlásit obsah