Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Existuje osudová láska?

Existuje osudová láska?

Ohledně lásky a vztahů bylo provedeno již mnoho výzkumů. Dozvěděli jsme se z nich například, že pro vztah je kritický první, třetí a pátý rok. Nebo že zátěžovou zkouškou vztahu je prvních deset let a takový vztah pak už přežije vše. Co ale je osudová láska? A co je to vůbec osudová láska?

Určitě jste se s osudovou láskou někdy setkali. Nikde totiž není psáno, že se Popelka s princem rozvedla po dvou letech, ale všichni víme, že žili šťastně až do smrti. Potkala osudová láska i nejslavnější (byť fiktivní) milenecký pár? Romeo a Julie sice nedostali šanci sílu svého vztahu otestovat proti času, pevně však věříme, že by vedle sebe spokojeně vrkali jako dvě hrdličky až do důchodu.

Staré studie na téma existence osudové lásky tvrdí něco podobného; pravá láska je jen imaginárního charakteru a najdete ji pouze v literatuře. Než se do toho vložil psycholog Arthur Aron.

Arthur Aron si ke zkoumání zvolil vzorek dvacetiletých párů, jejichž vztah trval krátkou dobu a po určitých časových intervalech analyzoval, jak jejich mozek reaguje na předložené fotografie jejich partnerů. Nakonec zjistil, že i po několika letech dokáže fotografie milovaného partnera vzbudit v mozku stejnou reakci, jako v počáteční fázi zamilovanosti.

Výsledky jdou proti tradičnímu přesvědčení, že zamilovanost po první fázi vztahu opadá,“ okomentoval to Aron a přirovnal toto chování ve vztahu k labutím, liškám a vlkům, kteří si také vybírají partnera na celý život. Z tohoto důvodu se takovým lidem říká „labutě“ („swans“).

A co Arona motivovalo k této studii? Všeobecný skepticismus ke vnímání a prožívání lásky, a poté setkání se starými přáteli, jejichž vztah byl po dlouhé době stejně pevný a romantický jako na začátku. Stejně tak i u Lisy a Davida, „labutího páru“ z Bristolu. „Jsme spolu sedmnáct let. David je prostě blázen. Myslím, že klíčem ke všemu je uniknout rutině. Snažíme se, aby pořád přicházelo něco nového a náš život nebyl stále stejný,“ prozradila Lisa.

Co vy a osudová láska? Věříte na ni? Potkali jste ji? Podělte se s námi v komentářích!

Zdroj: news.softpedia.com

Autor:
Publikováno: 12. 5. 2018 08:00 Nahlásit obsah