Mosty zamilovaných: Přidejte na ně svůj zámek i vy

Mosty zamilovaných: Přidejte na ně svůj zámek i vy Zdroj: Wikr.com

Mosty zamilovaných najdete prakticky po celém světě, a to od Evropy, přes Asii až po Ameriku. Jejich podstata je jednoduchá: Zamilovaná dvojice na mostě společně zamkne visací zámek popsaný svými iniciály a klíč jako symbol věrnosti pak hodí do řeky.

Tradice sahající do Starověké Číny

Ačkoli boom zámečků lásky nastal ve světě až po roce 2000, ve skutečnosti jde o tradici, která sahá až do Starověké Číny. Podle vyprávění byla v minulosti přes Velkou čínskou zeď natažená lana, na která čínští novomanželé zavěšovali visací zámky. Když zámek uzamkli a klíč hodili dolů ze zdi, měli si tím zajistit štěstí a věčnou lásku.

Zdroj: Wikr.com

Boom "zámečkové" mánie

Právě tento romantický motiv použil v roce 2006 také italský spisovatel Federico Moccia ve své knize Chci tě, v níž si milenci svrzují svou lásku připevněním visacího zámku na Milvijský most v Římě a následovným hozením klíče se slovy per sempre (navždy) do řeky Tibery.

Tato novela byla zfilmovaná v roce 2007 a zpustila po celé Evropě doslova "zámečkovou" mánii, která se rozšířila prakticky do celého světa

Zdroj: Hiveminer.com

Mosty lásky ve světě

Na celém světě najdete stovky mostů lásky. Nejslavnější jsou tyto:

  • Most Milvio (Milvijský most) přes řeku Tiberu v Římě
  • Most Hohenzollernů (německy Hohenzollernbrücke) přes řeku Rýn v Kolíně nad Rýnem
  • Milennium Bridge přes řeku Temži v Londýně
  • Řeznický most přes řeku Lublaňku v Lublani
  • Brooklynský most (Brooklyn Bridge) přes řeku East River v New Yorku

Zdroj: Tripadvisor.com

Zámky lásky jako vandalismus

Oblíbeným místem všech zamilovaných byl také pařížský most Pont des Arts klenoucí se přes řeku Seinu. Jenže Francie dala v roce 2016 zámečkové mánii sbohem a nařídila z tohoto slavného mostu, který si "zahrál" třeba v Amélii z Montmartru nebo v Sexu ve městě, zámečky lásky odstranit. Všechny tyto kovové důkazy a pojistky lásky vážily dohromady neuvěřitelných 45 tun, kvůli čemuž hrozilo narušení statiky mostu.

Také jste už někam umístili váš důkaz lásky v podobě zámečku? A kam?

Autor:
Publikováno: 16. 1. 2018 07:00 Nahlásit obsah