Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Odstřihl se už od své bývalé? Chtějte to vědět!

Odstřihl se už od své bývalé? Chtějte to vědět!

Občas vám připadá, že jste ve vztahu tři: vy, on a jeho bývalá přítelkyně. Vážně máte důvod k obavám, když pořád chodí za svou bývalou? Podle výzkumu společnosti SANEP žárlí na svého partnera 31 % Češek a nejčastějším důvodem je právě styk s bývalou partnerkou. Ostatně není se čemu divit, když mají společné známé, zážitky, sdíleli společnou postel… Jak můžete mít jistotu, že teď už je k sobě poutá opravdu jen přátelství? Naštěstí se dá podle několika jednoduchých znamení odhadnout, jestli je opravdu vaše znepokojení namístě. Za určitých okolností můžete totiž dobrý kamarádský vztah s bývalou brát i jako pozitivní zprávu!

Opravdu jen přátelé?

Nikdo se vám nemůže divit, že se cítíte ohrožená. Přiměřená žárlivost na bývalou partnerku je oprávněná, stejně jako žárlivost na každou jinou ženu, se kterou se váš partner stýká, uklidňuje psycholožka Alena Novotná z Institutu partnerských vztahů. Když žárlíte na jeho bývalou, obáváte se zejména toho, že ji stále miluje a jednoho dne se k ní vrátí. Taková obava může být oprávněná, a když má váš milý častou potřebu svou ex vídat, asi to není úplně v pořádku. Naopak sejdou se jednou za čtvrt roku na kafe? Nejspíš chtějí jen zůstat v kontaktu a sdělovat si novinky. Pokud se však vídají každý týden, nejspíš v tom bude i něco jiného, takže se mu netajte s tím, co a proč vám na tom vadí. Mluvte o svých pocitech, buďte upřímná a nepřehánějte. Povězte například: „Když se s ní tak často vídáš, mám strach, že k ní stále ještě něco cítíš.“ Dodejte, že on by na vašem místě přece cítil totéž, a všímejte si, jak reaguje. Jestliže s ní udržuje opravdu jen věcný, přátelský vztah, nejspíš se pokusí navrhnout nějaký kompromis, protože mu víc záleží na vás a nechce váš vztah ohrozit kvůli ženě, se kterou už budoucnost nevidí.

Jeho pouto s ex partnerkou by vám mělo přidělávat starosti hlavně v případě, že se ti dva rozešli teprve nedávno a vlastně spolu kontakt nikdy nepřerušili. Neměli tím pádem možnost udělat za vztahem tlustou čáru. Někteří lidé mívají například potřebu se i po rozchodu ujišťovat, že to jejich bývalý partner snáší dobře, avšak časté volání a schůzky můžou klidně i na obou stranách zažehnout falešný plamen naděje, že ještě není vše ztraceno. Je proto maximálně vhodné, aby se bývalí partneři dva až tři měsíce od rozchodu pokud možno vůbec nevídali, příliš spolu nekomunikovali a našli si třeba i nový, tvůrčí koníček. A teprve až se z toho opravdu oklepou, mohou bez výčitek u svého bývalého partnera zjistit, co tedy dělá bez nich. Řídil se váš partner tímto pravidlem? Výborně, v tom případě můžete být v klidu.

Stíhačka a samaritán

Každý vztah je trochu jiný a hodně záleží na důvodu, proč váš partner okolo své bývalé ještě krouží. Pokud spolu například mají děti, je naprosto v pořádku, že se stýkají a pro vás je to naopak důkaz toho, že je to zodpovědný chlap. Jestliže s ní však společné závazky nemá, neexistuje důvod, proč se s ní několikrát týdně stýkat i po rozchodu. Promluvte s ním o všech důvodech, které ho k tomu vedou. Třeba ho jen trápí pocit, že ji opustil, a nedokáže ji říct ne, když ho prosí, aby k ní domů přijel s něčím pomoci, či ji utěšil v depresi. Je ale také možné, že se rozešel s citovou vyděračkou, která ho odmítá nechat na pokoji.

Místo žárlivých scén mu tedy povězte, že byste opravdu ocenila, kdyby si ji držel dál od těla a pokud ho ta žena pronásleduje, buďte mu oporou. S vaší pomocí pak může pochopit, že pokud stíhačce ustupuje, zvedá jí telefony a potkává se s ní, jen tu její posedlost prohlubuje. Rozhodně se nevyplácí snášet ve vztahu cokoli, z čeho jste nešťastná, to si dobře pamatujte. Pakliže vám však váš milý odmítne vyhovět a styky s ní neomezí, nezbývá než ho raději nechat být, protože vztah, ve kterém se jeden z parterů trápí, přece nemá smysl. Na druhou stranu je hloupost, abyste ho nutila vymazat z telefonu všechna čísla na ženy, s nimiž kdy co měl, a pokud váš partner nedělá nic špatného, nýbrž je jen zdvořilý či galantní, buďte spíš ráda. Místo toho, aby ji pomlouval a ignoroval, ji zařadil mezi své přátele, kterým dokáže v případě nouze také pomoci. Představte si totiž jen na okamžik situaci, že ani vám to s ním nevyjde a budete ve stejné pozici, a sice bude z vás jeho bývalá. Je dobré vědět, že vám od něj nehrozí žádné podrazy.

Ovšem pozor...

 

Nezapomínejte na důvody, kdy máte oprávněný důvod žárlit:

1. Předvádí se s vámi

Opakovaně vás bere na akce, na nichž je přítomná i jeho bývalá. Tam se pak s vámi okázale mazlí, avšak neustále ji po očku sleduje.

2. Srovnává vás s ní

Když se pohádáte, vybuchne: „Tohle by mi Diana nikdy neudělala!“ A i když vám třeba lichotí, zamíchá do věty její jméno, třeba: „S tebou si rozumím daleko víc než s Dianou.“ Věta sice vyznívá ve váš prospěch, jenomže dokazuje, že ani ona mu ještě není lhostejná.

3. Vypadáte jako ona

Pokud byste klidně mohla být její jednovaječné dvojče, zpozorněte na maximum. Možná se přes předchozí vztah ještě nepřenesl.

Publikováno: 3. 11. 2012 02:26 Nahlásit obsah