Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Neranděte s bratranci a sestřenicemi, upozorňuje mobilní aplikace

Neranděte s bratranci a sestřenicemi, upozorňuje mobilní aplikace

Jdete takhle večer s přáteli na akci, kde potkáte sympatického chlapíka, který by podle vás stál za hřích. Kdybyste ovšem byli na takovém Islandu, mělo by to jeden zásadní háček. Co kdyby šlo o vašeho bratrance z druhého kolena? Právě z toho důvodu se na University of Island zrodila praktická mobilní aplikace, která dokáže odhalit případný blízký rodinný vztah.

Použijte aplikaci dřív než postel

Na Islandu, který má pouhých 320 tisíc obyvatel, je bez nadsázky příbuzný takřka každý s každým. Z toho důvodu se tři mladí studenti z University of Iceland Arnar Freyr Aðalsteinsson, Hákon Þrastar Björnsson a Alexeander Annas Helgason rozhodli vytvořit mobilní aplikaci, která dokáže odhalit blízký rodinný vztah, a zabránit tak incestu.

Aplikace s názvem IslendingaApp má navíc i velmi výstižný slogan: „Srazte se v aplikaci dřív, než na sebe narazíte v posteli“. Mnoho Islanďanů tento technický vynález vítá. Jde totiž o chytré řešení, jak se vyhnout velmi trapným problémům.

Notoricky známý příběh

„Snad každý na Islandu se s tím setkal: Jdeš takhle na rodinné setkání a tam potkáš dívku, se kterou ses před pár lety krátce stýkal,“ vypráví Einar Magnússon, grafik z Reykjaviku. „Když se potom dozvíš, že je to vlastně tvoje sestřenice z druhého kolena, není to vůbec příjemná zpráva.“

Jak to všechno funguje?

Mobilní aplikace IslendingaApp čerpá z islandského  registru předků Islendingabók, který je volně přístupný na internetu. Tento registr obsahuje databázi 720 tisíc lidí, kteří se v minulosti na Islandu narodili.

A jak tedy dva Islanďané ověří, zda jsou, nebo nejsou blízcí příbuzní? Stačí, když k sobě přiloží své mobilní telefony. Aplikace IslendigaApp záhy z genealogické databáze vydoluje rodokmen obou lidí a porovná jejich nejbližší společné předky.

Možný incest: Alarm a varovná sms

Jestliže tato aplikace rozpozná blízký rodinný vztah, zazní alarm a majitelům obou telefonů navíc pošle varovnou sms. Toto upozornění však zazní v případě, že oba lidé měli společného dědečka či společnou babičku. To ovšem všichni zpravidla vědí.

Foto: http://www.20min.ch, http://www.islendingaapp.is, www.avatv.fi 

Autor:
Publikováno: 14. 7. 2013 15:37 Nahlásit obsah