Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Postinor - jak je to s ním?

Postinor - jak je to s ním?

Postinor, tzv. „tableta po“ nebo „nouzová antikoncepce“ může zpětně zabránit nechtěnému otěhotnění i tři dny po nechráněném pohlavním styku. Dříve byla tato postkoitální antikoncepce pouze na lékařský předpis, už od listopadu 2011 je volně prodejný, přesto to mnozí stále nevědí. Jak je to s Postinorem přesněji?

Kdy se Postinor používá?

Pokud došlo z nějakého důvodu k nechráněnému pohlavnímu styku, praskl kondom nebo nevyšla přerušovaná soulož a žena nevyužívá jiný druh antikoncepce a hrozí tedy nechtěné otěhotnění, nezbývá nic jiného, než použít postkoitální antikoncepci v podobě Postinoru.

Dříve jen na předpis, nyní ve volném prodeji

Dříve bylo možné nouzovou antikoncepci zakoupit pouze na základě lékařského předpisu napsaného gynekologem. Někdy mohlo být narychlo problém si tento recept nechat napsat, protože v případě této nouzové tablety jde samozřejmě o čas. Postinor lze sice vzít až 72 hodin po pohlavním styku, avšak čím dřív se vezme, tím je jeho žádoucí účinek silnější.

Nyní už stačí přijít do lékárny, předložit občanský průkaz (zájemkyně musí být starší 16 let, mladší dívky si budou nadále muset pro předpis k lékaři) a Postinor si koupit v rámci volného prodeje léků. Výdej se bude vést v evidenci, která zůstane v konkrétní lékárně (systém je tedy podobný jako u léků s pseudoefedrinem), je možné si zakoupit pouze jedno balení. Se zákonem, který toto loni na podzim umožnil, však mnoho gynekologů nesouhlasí, i když byla Česká republika jednou z posledních zemí, kde tento systém u Postinoru fungoval. Je mnohem jednodušší Postinor získat a tím pádem se i může častěji užívat, což ale rozhodně není žádoucí, neboť Postinor by se měl používat pouze výjimečně. Proč?

Účinky a rizika Postinoru

Účinky Postinoru nejsou stoprocentní (uvádí se okolo 80 %), i po jeho užití je možné otěhotnět. Hlavně má ale velké množství nežádoucích účinků. Dokáže značně rozhodit cyklus, který pak v některých případech musí být gynekologem zpětně upravován, což je další zásah do lidského organismu, navíc je také finančně náročný. Takže při braní nouzové antikoncepce je nutné počítat s posunutím menstruace a krvácením mimo obvyklou dobu. V postkoitální antikoncepci je totiž velké množství hormonů zatěžujících tělo, které právě brání tomu, aby se vajíčko uhnízdilo v děloze, někteří lidé Postinor v podstatě považují za potratovou pilulku. Mezi vedlejší účinky dále patří bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, únava. Při častějším používání hrozí i infarkt nebo žilní trombóza, proto by se měl brát maximálně dvakrát do roka.

Jak se Postinor užívá?

Ano, "tableta po" by se tedy měla užít pouze výjimečně, ale někdy prostě není jiná možnost. Balení obsahuje dvě tablety, první se musí vzít do 72 hodin od nechráněného pohlavního styku, jak už bylo napsáno, čím dřív se vezme, tím je vyšší účinnost, ideální je do 24 hodin. 12 hodin po první tabletě se pak vezme druhá. Poté přijde během několika dnů krvácení nebo alespoň špinění. Pokud se do 14 dnů nedostaví, je nutné navštívit gynekologa.

Autor:
Publikováno: 30. 12. 2012 22:34 Nahlásit obsah