Líčení k brýlím

Líčení k brýlím

Oči jsou nejvýraznějším prvkem obličeje, pokud nosíme brýle, poutají naše oči pozornost ještě větší. Brýlím by se celkově mělo přizpůsobit i líčení. Není pravda, že by se oči za brýle schovaly a nebylo by nutné se jim jakkoli věnovat. Naopak, okolí si všimne našich brýlí a dívá se dál, co je za skly schované. Podívejme se tedy na základní rady a typy, jak se líčit, pokud nosíme brýle.

V první řadě je důležité, jaký druh čoček nosíme. To je základní rozhodující prvek pro výběr make-upu.

Brýle pro krátkozraké

Brýle pro krátkozraké oči opticky zmenšují a přibližují je k sobě, proto je důležité vyhnout se takovým technikám líčení, které oči ještě více zmenšují. Není dobré používat líčení příliš výrazné a tmavé, neboť by se za něj oči mohly „schovat". Lepší je sáhnout po jemné přirozené barvě stínů (světlé barvy mají obecně schopnost zvětšovat), linky nakreslit pouze užší a vše dokončit řasenkou.

Brýle pro dalekozraké

Čočky pro dalekozraké naopak oči zvětšují, pro ženy s příliš malýma očima je to jistě plus, pro ty, které mají oči od přírody větší a výraznější, to znamená, že by taktéž neměly používat líčení příliš výrazné a tmavé, protože by oči mohly až příliš „křičet", vystupovat z celého obličeje a působit nepřirozeně. Obecně se při nošení brýlí na blízko doporučuje používat stíny a linky v podobném nebo stejném odstínu. Dalekozraké ženy potřebující více dioptrií mohou mít problém se samotným nalíčením očí, protože po sundání svých brýlí na sebe v obyčejném zrcadle nevidí tak dobře a jasně, jak by pro přesné nalíčení potřebovaly. Pokud se tento problém týká i vás, není nic jednoduššího, než si koupit zvětšovací zrcadlo (na trhu najdeme zrcadla zvětšující nejen dvakrát, ale i pětkrát). Druhou možností je pořízení speciálních brýlí pro líčení, které mají sklápěcí skla. Během líčení se vždy jedna polovina odklopí, oko tedy vidí tak, jak je potřeba, a zároveň je poskytnut volný prostor pro líčení.

Ženy, které nosí brýle pouze kvůli astigmatismu, si mohou dovolit líčení o něco výraznější, neboť skla pro korigování astigmatismu oči opticky ani nezvětšují, ani nezmenšují.

Důležité je také, jak vypadají samotné brýle. Pokud mají například výrazné silné černé obroučky, rozhodně není dobré používat ještě široké ostré linky a černé nebo tmavě šedé stíny, protože oči by se pod takovým množstvím tmavých barev úplně ztratily, vhodné je naopak pouze jemné líčení např. v odstínech neutrálních (tedy béžová, stříbřitá nebo jemná růžová) a měkké linky do ztracena. U brýlí s jemnými neutrálními obroučkami nebo bez obrouček si můžeme dovolit výraznější odstíny. Líčení by vždy mělo ladit s barvou a tvarem obrouček, mělo by se vzájemně doplňovat, podtrhovat.

Ať už nosíte jakékoli brýle, obecně můžeme shrnout, že je lepší méně líčení než více, nepřehánět to ani s množstvím líčidel, ani s příliš tmavými barvami očních stínů.

Brýlím by se nemělo přizpůsobovat pouze samotné používání make-upu, ale také upravování obočí. Obočí by mělo být ve stejné výšce jako horní obroučka brýlí nebo o něco výš. Zároveň by tvar obočí měl alespoň přibližně kopírovat tvar obroučky.

K brýlím se také doporučuje více si zvýrazňovat rty, aby vznikl druhý výrazný prvek v obličeji a tvář celkově působila harmonicky.

Na závěr si ještě můžeme říci, že pokud nosíme brýle, měly bychom si dávat o něco větší pozor na možné rozmazání nalíčených očí, protože každá šmouha je pod sklem nápadnější. Stejně tak by se konečky řas neměly dotýkat skel, nejen že to nevypadá pěkně, ale je to dokonce i nepříjemné a namáhavé pro víčka.

Autor:
Publikováno: 23. 7. 2012 23:18 Nahlásit obsah