Fascinátor - módní doplněk na ples i na party

Fascinátor - módní doplněk na ples i na party

Fascinátory jsou opět v módě. Že jste ještě tento výraz neslyšela a nevíte, o jaký módní doplněk se jedná? Co fascinátor je a jak se nosí, si vysvětlíme v tomto článku.

Co je fascinátor?

Jak již název napovídá, fascinátor je něco, co máme na sobě, abychom fascinovali okolí. Stručně a jasně jde o výraznou ozdobu hlavy, možností je spoustu. Fascinátorem může být malý klobouček, květina, mašle nebo nějaký extravagantnější prvek netradičního tvaru. Je to nepříliš velká ozdoba, která pokrývá jen část hlavy (dámský klobouk tedy mezi fascinátory neřadíme).

Trocha historie i současnosti

Tyto módní doplňky se začaly hojněji používat v 16. století zejména na anglickém dvoře. Následující století jim příliš nepřála, avšak ve 21. století přišel jejich comeback. Pokud byste se pokusili zapřemýšlet nad nějakou současnou osobností nosící fascinátory, možná byste si vybavili vévodkyni Catherin, která se tímto doplňkem zdobí velmi často, a můžeme říci, že pomohla spolu s dalšími mladými aristokratkami jeho návratu do módy. Na její svatbě se to doslova hemžilo ženami s krásnými fascinátory na hlavách.

Kam fascinátor nosit?

Samozřejmě vždy záleží na vzhledu konkrétního fascinátoru. Obecně ale můžeme říci, že vhodnými příležitostmi pro tyto ozdoby jsou plesy, svatby nebo různé party. Decentním fascinátorem černé barvy nemůžeme nikdy nic pokazit, velmi výrazné fascinátory si však raději necháme na akce méně formálního rázu. Jednoduchý střídmý fascinátor můžeme nosit jako denní vlasový doplněk.

Jak ho nosit?

Důležité je, aby fascinátor na hlavě správně „seděl“, jen tak může plnit svou funkci.

V první řadě to znamená, aby byl vhodně umístěný. Fascinátor nepatří na střed hlavy, ale k levé nebo pravé straně, navíc by měl být mírně sklopený dopředu do čela. Pokud z něj visí síťka nebo krajka, měla by zakrývat pouze jedno oko, druhé by mělo zůstat zcela viditelné, délka krajky by měla být maximálně po nos. Totéž platí i o pírkách.

Druhou důležitou věcí je, že fascinátor musí pevně držet, nepadat do očí a nehýbat se, protože jinak bychom z něj měli více problémů než užitku. Fascinátor by měl být připevněn tak, abychom o něm nevěděli. Obvykle se připevňuje pomocí sponek, hřebínků nebo pinetek, které jsou již jeho součástí. Některé fascinátory jsou umístěné na jednoduchých nevýrazných tenkých čelenkách. Během večera se oproti kloboukům z hlavy vůbec nesundává. Proto by měl být opravdu pohodlný a neměl by omezovat nejen nás, ale ani naše okolí.

foto: fler.cz

Autor:
Publikováno: 7. 1. 2013 00:00 Nahlásit obsah