Mýty ohledně hormonální antikoncepce a pro koho je určena

Mýty ohledně hormonální antikoncepce a pro koho je určena

Hormonální antikoncepce byla vynalezena v USA přibližně před padesáti lety. První přípravky obsahovaly ještě v osmdesátých letech velké množství hormonů, a tudíž její užívání nebylo rozhodně tak relativně bez rizikové, jak je tomu nyní. Současné preparáty totiž obsahují sotva desetinu toho, co prvotní hormonální antikoncepce.

Předpokládá se, že největší mýty o škodlivosti užívání hormonální antikoncepce pochází právě z tohoto období. Tak či tak, debaty o škodlivosti hormonální antikoncepce jsou a budou. Pojďme se nyní podívat na největší mýty a uvést je na pravou míru.

1. Hormonální antikoncepce je nepřirozená

Je pravda. Všechny obsažené hormony nejsou látky tělu vlastní, přestože se jim svým chemickým složením velmi podobají. Jejich vzájemný poměr v preparátu však může působit pro ženu pozitivně, uvádí se například, že snižuje riziko rakoviny vaječníků a děložního čípku téměř o polovinu.

2. Hormonální antikoncepce zhoršuje křečové žíly

Je sporné, některé uživatelky je uvádí, obvykle ale neberou v potaz obvyklé tři měsíce, kdy si tělo na antikoncepci zvyká.

3. Hormonální antikoncepce zvyšuje hladinu cholesterolu

Pro takové žen je vhodnější čistě gestagenní antikoncepce. U pacientek si vyššími hodnotami cholestrelu může nové užívání hormonální antikoncepce tuto hladinu lehce zvýšit, vhodné je však posoudit celý tělesný stav a nebrat v potaz jen antikoncepci.

4. Hormonální antikoncepce způsobuje přibírání na váze

Může být pravdou, závisí ale na specifické hormonální antikoncepci vybrané pro ženu. Studie na přibírání hmotnosti při aplikaci antikoncepční náplasti tento mýtus nepotvrdila. pokud dojde ke zvýšení váhy, vždy lze nalézt antikoncepci s jiným poměrem hormonů.

Na druhou stranu je také pravda, že obsažené hormony mohou způsobit větší chuť k jídlu či lehce zadržovat vodu v těle a žen citlivých na estrogen.

5. Hormonální antikoncepce tlumí chuť na sex

Ženy, které si stěžují na snížený zájem o sex by měly v první řádě přemýšlet o jiných faktorech- jako je stres, partner, aktuální problémy a psychické rozpoložení.  Opět platí, že aktuální preparát se dá změnit.

6. Spolehlivost hormonální antikoncepce snižují antibiotika

Záleží vždy na typu antibiotik. Pokles hladiny hormonů se může projevit špiněním nebo slabým krvácením v průběhu cyklu. Vždy se zeptejte lékaře, zda ním předepsaná antibiotika ovlivňují spolehlivost hormonální antikoncepce, stejnou informaci vám podá i lékárník.

7. Hormonální antikoncepce zvyšuje riziko žilní trombózy a embolie

Je pravda. Proto je (nebo by měla být) předepisována jen ženám, u nichž toto riziko nehrozí.

Má tedy hormonální antikoncepce nějaké výhody?

Výhoda spočívá především v její vysoké spolehlivosti, pokud ji žena bere, jak má. Některé uživatelky uvádí také zlepšení pleti, úprava cyklu a za zmínku stojí také mírnější menstruační bolesti a její hladší průběh.

Pro koho je tedy hormonální antikoncepce nevhodná?

  • Pokud jste prodělala žilní trombózu nebo embolii
  • Trpíte vrozenou zvýšenou srážlivostí krve
  • Máte vysoký krevní tlak nebo problémy se srdcem
  • Onemocnění jater
  • Jste těhotná nebo kojíte
  • Jste obézní

A pro koho naopak vhodná je?

Oborníci i laici se shodují na tom, že hormonální antikoncepci by měly užívat dívky, které začínají žít pravidelným sexuálním životem. Pokud víte, že vaší slabinou bude zapomínat brát si pilulku každý den ve stejný čas, zvolte raději antikoncepční náplast, která se lepí jednou týdně.

Autor:
Publikováno: 29. 11. 2012 19:58 Nahlásit obsah