Nejslavnější parfémy všech dob

Nejslavnější parfémy všech dob

Klasické vůně již několik let slaví svůj velkolepý comeback a s nimi se objevují nové variace inspirované slavnými parfémy minulého století. A čím se tyto vůně staly tak oblíbenými?

Pokud narazíme na vůni, která se nám líbí, její vnímání je spojeno s vnímáním dalších pozitivních pocitů, jako je sebevědomí, bezpečí, jistota a štěstí. A jaké slavné parfémy to tedy jsou?

Chanel No. 5

Nejoblíbenější parfém Marilyn Monroe je také nejprodávanějším parfémem všech dob. Vznikl v roce 1921, kdy módní návrhářka Gabrielle „Coco“ Chanel chtěla navrhnout parfém, který by definoval, jak by ženy měly vonět. O splnění úkolu se postaral návrhář parfémů Ernest Beaux a odtud pochází část názvu No 5, protože se mu to zdařilo až na pátý pokus.

Tento parfém se aplikuje na zápěstí, za uši a na krk, tedy podle Coco Chanel na místa, kde jsou ženy líbány.

Shalimar od Guerlaina

Parfém pochází z roku 1925 a jeho autor, Jacques Guerlain se při jeho návrhu inspiroval orientálním příběhem lásky, stojícím za vybudování mauzolea Taj Mahal. Parfém brzy vzbudil zájem ve světě módy díky svému nádechu exotiky. Obsahuje kosatec, jasmín, růže a vanilku a mezi vůněmi je naprosto jedinečný.

L’Air du Temps od Niny Ricci

I tento parfém je již přes 60 let starý a natolik oblíbený, že podle statistik se prodává každých pět sekund na celém světě. Jeho tón je unikátní v tom, že každá jeho součást se dá identifikovat. Parfém se skládá z karafiátů, gardénie, růže a jasmínu, pižma, santalového dřeva a kořenu kosatce.

Joy od Jeana Patou

Jean Patou navrhl parfém po krizi na Wall Street v roce 1930 pro svého klienta, který si již nemohl dovolit výlet do Paříže. Je složen z nejdražších a nejvybranějších ingrediencí a jeho název byl zvolen jako ironie tehdejší depresivní doby. Jedna unce (tedy 28,35 g) obsahuje 10 600 květů jasmínu, 336 růží a samozřejmě pižmo.

Poison od Christiana Dior

Obrovský hit osmdesátých let ve známé fialové lahvičce s jedinečným akcentem. Obsahuje koriandr, tuberózu a myrtu. Výsledný efekt je hřejivý, kořenitý a velmi individuální.

CK One od Calvina Kleina

První unisexový parfém z roku 1994. V masivní kampani se objevila mladičká Kate Moss. Vůně reflektuje módu grunge s androgynními modely v tónu černé a bílé.

  

Lime, Basil and Mandarin Cologne od Jo Malone

Stvořená téměř před dvaceti lety Jo Malone, která začínala mixováním vonných olejů ve své kuchyni. Značku nyní vlastní Estee Lauder, tento parfém si však ponechal duši své návrhářky, Jo Malone a zůstal bestsellerem Estee Lauder. Je navrhnut pro ženy i muže.

Coco Mademoiselle od Chanel

Lehčí a svěžejší verze Coco byla vypuštěna do světa v roce 2001 a je to jeden ze současných nejprodávanějších parfémů. Na rozdíl od své mateřské Coco obsahuje obyčejné růže místo čajových a neobsahuje citrusy.

Foto: dailymail.co.uk

Autor:
Publikováno: 31. 12. 2012 14:22 Nahlásit obsah