Populární diety, které mohou ohrozit vaše zdraví

Populární diety, které mohou ohrozit vaše zdraví

Kdo by cvičil, když může shodit dietou? Toto heslo bohužel razí stále více a více lidí, a proto jsou diety tak populární. Jenže pozor, ani ty slavné a osvědčení dietní plány nemusí být pro vaše tělo to pravé ořechové.

Paleolitická dieta

Paleo neboli Paleolitická dieta zažívá svůj boom v posledních dvou letech. Její počátky jsou však mnohem starší- 10 000 let, abychom byli přesní. Asi vás nepřekvapí, že se skládá z ryb, masa (které bylo humánně poraženo), zeleniny, kořínků, ořechů a ovoce. Dieta vylučuje cokoliv upraveného- cukry, mléčné produkty, oleje, vyloupané lusky nebo obilná zrna. Jako spousta dalších diet však nerespektuje speciální nutriční požadavky každého jedince a proto může vést k deficitu některých důležitých látek a živin.

Dieta pěti soust

Ačkoliv to zní naprosto bláznivě, najdou se lidé, kteří tuto dietu praktikují. Její provedení je primitivní: od každého jídla si pětkrát ukousnete, nezávisle na jeho složení. Lékař, který ji vynalezl, prý shodil 60 liber (27 kilo) ve 40 dnech. Že by někdo konečně nalezl způsob, jak ubrat na váze a zároveň jíst absolutně cokoliv?

Dieta s dětským jídlem

Děkujeme, Jennifer Aniston a Reese Witherspoon. Dieta spočívá v nahrazené „dospěláckého“ jídla sklenicemi jídla pro děti, které je bohaté na živiny a vitamíny a naopak obsahuje žádné nebo minimum aditiv. Porce jsou navíc malé, což omezuje přejídání. A že si nemůžete vzpomenout, co jste to jedli jako malí? Jedná se o rozmixovanou zeleninu, ovoce a trochu masa.

Dukanová dieta

O dukanové dietě se tvrdí, že ji praktikuje Kate Middleton, která je obdivována za svou štíhlou postavu. Dieta pochází z Francie a povoluje jíst jen jídlo uvedené na seznamu, což zahrnuje například několik druhů masa, mořské plody a zeleninu. Dieta má 4 fáze, během kterých se povoluje jíst další a další potraviny. Její nevýhodou je, že se doporučuje dodržovat celoživotně a je třeba velmi pečlivě dodržovat pitný režim. Někteří odborníci také tvrdí, že je nutričně nevyvážená.  

Dieta na kapustové polévce

Tento dietní plán je založený na konzumaci kapustové polévky. Ta obsahuje například mrkev, cibuli, houby a rajčata a je jednoduchá na přípravu. Radikální zastánci této diety povolují ještě ovoce a zeleninu a dokonce i sem tam hovězí maso. Kritikové tvrdí, že úbytek na váze způsobuje jen odvodnění organismu a tudíž může způsobovat jojo efekt. Dieta je také velmi chudá na bílkoviny.

Dieta podle krevních skupin

Dieta spočívá v přesvědčení, že krevní skupina je důležitým faktorem určujícím zdravý životní styl a proto je třeba s každou skupinou zacházet jinak. Zastánci této diety například věří, že pro krevní skupinu A je důležitá zelenina a je vhodné vynechat červené maso. Skupině B zase nejvíce svědčí mléčné produkty. Zkusíte uhodnout, čím se živí skupina AB?

Autor:
Publikováno: 8. 11. 2013 21:13 Nahlásit obsah
Loading...