Solárium: ano nebo ne?

Solárium: ano nebo ne?

Blíží se zimní období a vám už asi pomalu ale jistě bledne z léta opálená pokožka. Ne každý se s opálením rád loučí a jelikož výlet k moři není levná záležitost, mnohým se nabízí alternativa jiná – solária. Za opálení zaplatíte únosnou částku a navíc máte za pár minut hotovo. Varování před rakovinou na vás však stále odněkud vykukuje, ovšem blahořečení solárií pro jejich příznivé účinky taky není výjimkou. Kde je tedy pravda?

Všeho slunění s mírou

Nic se nemá přehánět – a to platí i v případě solárií. Pokud studio navštívíte párkrát do měsíce, riziko vzniku kožního melanomu je skutečně velmi malé. Ovšem návštěvy solárií řekněme obden už problémem jsou – kůže se vysušuje, riziko vzniku rakoviny je vyšší a navíc tak častým sluněním se zdravě opálená pokožka změní v něco nepřirozeného a jakoby „vysmaženého“. Na soláriu je také možné si vypěstovat závislost. Nastává právě u častějších návštěvníků, kteří jednoduše nemohou unést, že při neslunění jejich pokožka opět vybledne budou znovu „nevýrazní a oškliví“. Proto se skutečně doporučuje slunění nepřehánět a nalézt jakousi správnou míru.

Výběr dobrého solária

Velký vliv na kvalitu umělého slunění má také výběr správného studia. Před návštěvou byste si měla zjistit reference a prošetřit, zda-li jdou dodržovány všechny normy. Kvalitní solária se většinou drží opalovacích norem podle Evropské unie. Konkrétněji se jedná o dobu strávenou pod zářením a údržbu trubek, které se musí pravidelně čistit, aby nedošlo ke zvýšení škodlivosti paprsků. V dobrém solárním studiu vám také poradí, jaká doba a výkon je pro vás adekvátní, popř. doporučí vhodné kosmetické prostředky pro ochranu.

V soláriu vám také určí tzv. fototyp, pokud jej sama neznáte. Jestliže zapadáte do první kategorie ze 4 možných, návštěvu solárií byste měla raději úplně vynechat. Další tři jsou poté vhodné k zvážení intenzity opalování.

  1. Keltský typ – velmi světlá pokožka, pihy, zrzavé nebo blond vlasy, modré oči. Vždy dojde k spálení, k opálení nikdy. Do solária by neměl nikdy chodit!
  2. Evropský typ se světlejší pletí – Má světlou pleť a většinou zelené oči se světlými vlasy. Opálí se málo, často do červena. Velká možnost, že se spálí.
  3. Evropský typ s tmavou pletí – Má tmavé vlasy a hnědé oči, zřídkakdy zrudne a velmi dobře se opaluje.
  4. Středomořský typ – Má tmavé vlasy, kůži a oči. Nikdy nerudne a opaluje se velmi dobře.

Produkce vitaminu D

Jednou z výhod solárií kromě toho estetického je produkce vitaminu D, který při opalování vzniká. Toho je v zimním období nedostatek a přitom je velmi důležitým komponentem pro dobře fungující zdraví člověka. Je prospěšný pro vitálnost lidských buněk a napomáhá eliminovat možnosti vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva nebo prostaty (ó jaký paradox!). Snižuje riziko osteoporózy a měknutí kostí, je prospěšný pro duševní zdraví (PMS, deprese) nebo napomáhá nemocným cukrovou či roztroušenou sklerózou. Solária vyhledávají také lidé s akné nebo lupenkou či osoby mající problémy s obezitou.

A co vy dámy, chodíte do solária? Jaký máte na něj názor?

Autor:
Publikováno: 9. 11. 2012 23:21 Nahlásit obsah