Super potraviny, které by neměly chybět ve vyvážené stravě

Super potraviny, které by neměly chybět ve vyvážené stravě

Není sporu, že naše populace je ohrožena nárůstem obezity. Různé diety a dietní triky se dnes těší velké oblibě, stejně jako konzumace super potravin. Zaujal vás tento termín? Co patří mezi super potraviny, jak pomohou vaší dietě a jak přispívají k vyvážené stravě?

Losos

Ryby a to zejména mořské ryby jsou často doporučovány k častější konzumaci, než je u průměrného středoevropana běžné. Jednou z nutričně nejvhodnějších ryb je losos, díky velkému množství omega-3 mastných kyselin. Ty mají velký vliv na správné fungování našeho těla, slouží například jako ochrana proti kardiovaskulárním onemocněním a snižují riziko rakoviny. Jejich nedostatek se projevuje únavou, špatnou pamětí, častějšími změnami nálad a depresemi. Maso lososa je navíc plné vitamínu B12, vitamínu D, selenu a je bohaté na bílkoviny.

 

Kapusta

Květák, špenát, brokolice a kapusta bývají pro jedince, kteří z nějakého důvodu drží dietu, potravinami chuťově neatraktivními. Za tím však může stát pouze nevhodná úprava. Kapusta obsahuje mnoho vitamínu K, vitamínu A a C a také vlákninu. Díky této skladbě je konzumace kapusty doporučována těm, kteří bojují s příliš velkou hladinou cholesterolu. Jako u každé zeleniny je každá tepelná úprava kapusty spíše na škodu, údajně by se měla dusit jen po dobu maximálně pěti minut.

 

strana 1 / 4
Autor:
Publikováno: 29. 7. 2014 00:00 Nahlásit obsah