Tetování hennou

Tetování hennou

Láká vás vyzkoušet si mít na své kůži nějaký obrázek, ale necítíte se na permanentní tetování? Chcete pouze ozdůbku na kratší dobu k nějaké speciální příležitosti? Zkuste tetování hennou.

Hennu možná znáte spíše ve spojitosti s vlasy, ať už s jejich barvením nebo ošetřováním. Používá se ale také na dočasná tetování.

Co je henna?

Henna je tropický keř, který roste v suchých a horkých oblastech (např. Indie). Keř dosahuje výšky do šesti metrů, má nasládle vonící bílé nebo žluté květy. Listy této rostliny nebo její výhonky se posbírají, usuší a jejich rozemletím vzniká henový prášek hnědočervené barvy, který se pak dále využívá pro barvení. Tento prášek obsahuje velké množství pigmentů (konkrétně oranžový karoten a žlutý xantofyl), po smíchání s vodou dojde k jejich rozpuštění a vznikne pasta, která má schopnost spojit se s lidskými buňkami a nějakou dobu vydržet.

Historie henny

Henna se k malování na kůži využívá již více než pět tisíciletí, velmi oblíbená byla a je zejména v Africe a Asii. Její aplikace je spojena s různými rituály či významnými událostmi (narození, přechod do dospělosti, svatba, válka apod.). V některých kulturách se však ženy hennou tetují pravidelně i dvakrát do měsíce a malůvkami jsou tak ozdobeny neustále. Podle toho o jaký národ se jedná, používají se například motivy květinové, krajkové, arabské, geometrické nebo třeba motivy ptáků. Do Evropy se dostala henna mnohem později a teprve v posledních letech se stává známější a rozšířenější. V Evropě šlo však vždy zejména o módu bez vazeb na duchovno a rituály.

Jak si pořídit tetování hennou?

Možností máte více. Pokud jste šikovné a odvážné, můžete si zkusit vytvořit hennové tetování samy. Jestli se na to necítíte, můžete navštívit nějaký specializovaný salón, který se tetování hennou zabývá. Ceny v těchto studiích se za poslední léta výrazně snížily. Také můžete zejména na dovolených a různých akcích narazit na malé stánky či jen dvě židličky se stolkem, kde vám hennové tetování namalují. Zde je však potřeba dávat si pozor na to, aby se skutečně jednalo o hennu a ne jen o nějakou napodobeninu, která vydrží pár dnů (i když tatér vám někdy bude tvrdit, že vám ozdoba vydrží celé léto).

Rozhodla jste se vytvořit si tetování sama?

Pokud si chcete zkusit tetování hennou sama, budete potřebovat určitou dávku trpělivosti. Částečně je to o talentu, částečně o cviku. Hennu je v dnešní době již poměrně jednoduché sehnat jak ve specializovaných prodejnách, tak na internetu. Klasickou variantou je sáček s henou, ze kterého si samy vyrobíme pastu. Ta vzniká smícháním prášku s dostatečným množstvím vody. Pasta se může použít rovnou, ale je lepší ji před použitím nechat hodinu až dvě odstát (pro opakované aplikace je možné připravenou pastu skladovat v lednici až jeden měsíc).

Samotnou aplikaci potom provádíme pomocí sirky, párátka, tenkého štětečku nebo malého měkkého plastového kornoutku. Malovat můžeme buďto od ruky, nebo si šablonu nakreslit na papír, vystřihnout ji a obkreslit na kůži. Po celou dobu aplikace musí být kůže napnutá. Po domalování je nutné nechat hennu řádně zaschnout, minimální doba zasychání je přes půl hodiny, ale čím déle necháme barvu na kůži, tím bude výsledek lepší a tmavší (můžeme nechat působit i tři hodiny – v moment, kdy henna uschne a začne se odlupovat, lehce na ni naneste tenkou vrstvu mastného krému, což zabrání porušení vzoru). Je možné si při schnutí pomoci fénem. Poté zaschlou barevnou pastu sloupneme. Ošetříme olejem nebo mastným krémem, pak omyjeme a je hotovo. Napoprvé si rozhodně zvolte nějaký snadný motiv bez přílišných detailů a drobností. Můžete vyzkoušet také speciální henna pera, se kterými je aplikace snadná, obrázek vydrží však jen okolo sedmi dní. Poslední možností je zakoupení hliníkové tuba s aplikátorem již naplněné  připravenou pastou.

Výsledný odstín tetování hennou

Je důležité upozornit na to, jakou barvu bude mít výsledné tetování. Vzhledem k tomu, že se jedná o hnědočervený prášek, barva obrázku na kůži bude také někde mezi oranžovou, červenou a hnědou. Pokud se někde setkáte s černým tetováním henou, nejedná se již o čistě přírodní produkt, ale naopak henu smíchanou s velkým množstvím chemikálií tak, aby bylo dosaženo černého odstínu. Tato směs může být pro kůži nebezpečná.

Kam tetování aplikovat?

Tetování hennou můžete aplikovat úplně kamkoli na kůži, i na místa, kde je pokožka tenčí a tudíž citlivější (normální tetování by zde mohlo být příliš bolestivé). V asijských a afrických zemích se ženy zaměřují zejména na tetování dlaní, zápěstí a kotníků.

Jak dlouho tetování hennou vydrží?

Na tuto otázku nelze konkrétně odpovědět, vždy záleží na konkrétní henně, která je při aplikaci použita, a na mnoha dalších faktorech, obvykle se ale jedná o jeden až tři týdny. Na každém výrobku je přibližná doba napsána. Obecně vydrží henna na kůži déle lidem s tmavší kůží. Také záleží na konkrétním místě na těle, tam, kde je kůže tenčí, bude výsledek výraznější. Před aplikací henny je dobré pár dní předem tetované místo nekrémovat a provést peeling, aby byla kůže hladší. Přímo před aplikací pak místo omyjte vodou s mýdlem a důkladně osušte. Pro delší trvanlivost henny je možné použít pár kapek citronové šťávy. Henna nejde z kůže přímo smýt, ale postupně bledne.

 

Má henna i jiné přednosti než jen to, že barví?

Ano, henna není pouze barvicím prostředkem, používá se také v medicíně. Pomáhá při léčení mykóz, ekzémů i vředů, má chladivý účinek a zachycuje UV paprsky (pokud máte tetování henou, kůže pod ním se vám neopálí; v pouštních oblastech již před tisíci lety používali hennu jako ochranu před horkem).

Autor:
Publikováno: 23. 8. 2012 21:27 Nahlásit obsah