Tetování očního bělma

Tetování očního bělma

Tetování už je dnes chápáno jako zcela bežná věc. Některým jedincům však začalo tetování kůže připadat jako příliš obyčejné a pustili se do něčeho originálního – do tetování očního bělma.

První tetování očního bělma – Paul Unstoppable

Jako první si oční bělmo v roce 2008 nechal potetovat kanadský bodyartist Paul Unstoppable, který chtěl něco, co nikdo jiný nemá, protože obyčejné tetování mu už přišlo nudné. Jednou si takhle povídal se Shannonem Larrattem (majitel magazínu Bmezine.com) a společně vymysleli tetování očního bělma. Larratt začal vymýšlet tetovací inkoust se speciálním pigmentem, který by bylo možné vpravit do oka, aniž by došlo k infekci a člověk stále normálně viděl. A tak byl Paul prvním, kdo vyzkoušel, jestli je Larrattův pigment opravdu vhodný pro tetování oka. Do oka mu byla celkem 40x vstříknuta modrá tekutina smíchaná s antibiotiky (aplikace se neprovádí normální tatérskou jehlou, ale nástrojem podobným spíše stříkačce). Po tetování Paul viděl zcela normálně, avšak autor tetování nevylučuje, že se nějaké komplikace mohou vyskytnout v budoucnu. Sám Paul ostatní zájemce o toto zvláštní tetování nabádal, aby počkali několik let, jestli se u něj neprojeví nějaké potíže.

Matt Gone

Američan Matt Gone měl potetováno již 98 % kůže, avšak pořád mu to přišlo málo. Proto se pustil v roce 2010 i do tetování jazyka a obou očí, do nichž si nechal vpíchnout modrý a zelený inkoust (do každého oka jednu barvu).

Rodrigo Fernando dos Santos

Další mediálně známý je Brazilec Rodrigo Fernando dos Santos, který měl potetováno již 70 % povrchu těla a letos si k tomu přidal i tetování bělma. Jako první si do oka nechal vpravit černý inkoust. Tvrdí, že dva dny po tomto zákroku mu tekly černé slzy. Tatér Rafaela Diase, který tetování prováděl, říká, že postup studoval dva roky a vnímá ho jako zcela bezpečný díky speciálnímu výplachu očí. Rodrigo byl již třináctý v Brazílii, kdo si nechal bělmo potetovat.

Howie (Lunacobra)

Howiemu (někdy též nazýván Lucanobra) nestačilo jednobarevné tetování bělma, jako první tedy vyzkoušel tetování vícebarevné. Howie byl údajně jednobarevně tetován již v roce 2008 zároveň s Paulem Unstoppable u Larrattema, o dva roky později se pustil do experimentu s více barvami, což je samozřejmě ještě riskantnější.

I další?

Lidí s potetovaným očním bělmem je samozřejmě mnohem více. Píše se také třeba o dvojici amerických vězňů, kteří si tetování bělma provedli sami pomocí vlastnoručně namíchané barvy. Jeden má nyní bělmo modré, druhý červené. A pak je mnoho dalších, kteří tetování oka mají, ale nejsou mediálně známí.

Je to bezpečné?

Bezpečnost tohoto tetování zatím nebyla prokázána, vše je stále ve fázi experimentování.  Podle lékařů je to velmi nebezpečný počin, který může vést až k oslepnutí. Všech rizik jsou si však všichni experimentátoři vědomi. Oko je tak citlivý a důležitý orgán, že by si do něj většina lidí nenechala takto zasáhnout, což je přirozené. Nemůžeme tedy očekávat, že by se tento druh tetování stal nějak častějším, nebo dokonce běžným. Efekt tetování navíc nemusí být takový, jaký bychom si představovali. Pokud není barva dostatečně jasná, může tetování vypadat spíše jako nějaká skvrna či šedý zákal. V České republice nemá tento typ tetování pravděpodobně nikdo.

Pokud jste příznivci běžného tetování kůže, můžete se podívat na článek Vše o trendu: Tetování nebo se zasmát nad tatérskými katastrofami.

Foto: bizarremag.com, heavy.com, lunacobra.net

Autor:
Publikováno: 6. 5. 2013 00:00 Nahlásit obsah
Loading...