Těžké boty – obutí nejen pro tvrďáky

Těžké boty – obutí nejen pro tvrďáky

„Glády, kanady, steelky, martensky...“ Možná už jste se s některým z těchto označení setkali. Prapůvodně pracovní obuv se postupem času stala symbolem odporu mládeže proti společnosti a dnes je z ní módní výstřelek. Čím to, že jeden model bot prakticky beze změn přežil více než půl století a těší se stále větší oblibě? Podívejme se těžkým botkám na kloub... nebo podrážku?

Něco málo z historie...

Historie těžké obuvi se začíná psát roku 1945, kdy si jakýsi dr. Klaus Märtens z Bavorska při lyžování poranil kotník. Ten ho při chůzi stále pobolíval, což pana doktora přivedlo k myšlence kotník zafixovat a zpevnit. K tomu doktor využil pracovních bot. Chtěl, aby byla bota pevná a trvanlivá, ale zároveň pohodlná. Tak byly vynalezeny boty, které umožnily zraněnému chodit a světlo světa spatřila veleznámá značka Dr. Martens. Firma získala patent na podrážku se vzduchovým polštářem, který tlumí nárazy při chůzi a tak šetří klouby. Tuto podrážku mají každé martensky a spolu se žlutým prošíváním je poznávacím znakem této značky. Vzhled bot se od 70. let, kdy se začaly vyrábět, nezměnil. Pouze materiál a technologie doznaly mnohých vylepšení a také s barevnými provedeními a druhy martensek jako by se roztrhl pytel.

"Martensky" a jejich typická podrážka

 

Pracovní obuv s ocelovou špicí, která chránila nohu před zraněními, byla zpočátku velice těžká a používala se výhradně v prostředí staveb a továren z ryze praktických důvodů. Později v těchto botách našli zalíbení mladí a vyměnili je za pohodlné polobotky. Těžké, šněrovací boty z pevné kůže a se špicí z ocele byly tím pravým symbolem, který hledali – symbolem odporu, vzpoury. Těžké boty jsou neodmyslitelně spjaty se subkulturami skinheadů, punkerů a rockerů, kteří je během minulých desetiletí začali nosit a stále nosí. Těžké botky se zabydlely hlavně v Anglii a holdovala jim také řada slavných osobností, jako např. Paul McCartney, Elton John, Kurt Cobain, Madona, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers a další.

A jak si těžké boty šlapou nyní?

V současnosti už těžké boty, často svým vzhledem evokující vojenské „kanady“, zdaleka nejsou výsadou „tvrďáků“. Vznikla celá halda značek, které tento typ bot produkují. A většina z nich se zabývá výrobou čistě módní obuví. K dostání jsou boty jak vysoké (až třicetidírkové), tak nizoučké (tři dírky). Těžké boty bez šněrování na suchý či klasický zip nejsou výjimkou. Vyrábí se boty z kůže broušené, lakované, nebo umělé (pro vegetariány a vegany). Co se designu týče, vybere si opravdu každý. Je libo spoustu kovových drsňáckých ozdob, nebo spíš něco něžnějšího? Růžové kytičky? Ale jistě! Tato rozmanitost svědčí o opravdu širokém spektru fanoušků těžkých botiček.

„Těžké“ boty bez ocelové špice? Žádný problém. Tyto odlehčené verze bot sice postrádají onu původní praktičnost, za to se výrazně odlehčily a design přitom zůstal zachován – robustní tvar, pevná kůže, masivní, často přišroubovaná podrážka. Správné těžké boty by však především měly být pohodlné...

 I takto mohou vypadat moderní těžké boty - vysoká platforma, přezky a množství kovových aplikací. Tento a podobné designy jsou oblíbené především v Goth subkultuře.

Pohodlí nade vše!

To je ten důvod, proč se těžké boty derou do popředí a proč jsou tak oblíbené. V poslední době je čím dál častěji vyhledávají i jemné, křehké dívky, které s tvrdou hudbou ani motorkami nemají zdaleka nic společného. Jakmile se prošlápnou, stávají se z kvalitních těžkých botek ty nejpohodlnější bačkůrky na světě a člověk si pak těžko zvyká na boty jiné.

Než si těžké boty pořídíme...

Je třeba myslet na to, že není všechno zlato, co se třpytí. V první řadě hleďte na kvalitu. Těžké boty by měly přežít dlouhá léta nošení! Proto se jejich cena v porovnání s jinými botami může zdát vysoká.

Těžké boty JSOU těžší než boty běžné – logické, že? :-) Na trhu je však k mání řada bot bez ocelové špice, které jinak disponují vzhledem i všemi plusy těžkých bot, pokud se tedy rozhlížíte po odlehčené verzi, sáhněte po těchto.

Boty Steel jsou jedněmi z nejoblíbenějších. Charakteristická je pro ně zvednutá špice.

Těžké boty NEJSOU boty zimní. Výrobci však myslí na všechno a v současné době se předhánějí v nabídce různě vylepšených bot tak, aby vyhověli potřebám stále se rozrůstající zákaznické základny. Proto pokud zamýšlíte v těžkých botách prochodit zimní měsíce, kupte si boty zateplené. Nebo si vezměte pořádně hřejivé ponožky... Věřte tomu, že ocelová špice v mrazech vážně nehřeje.

Au, au... koupily jste si těžké boty a po obutí jen zoufáte a naříkáte? Ano, prvních pár dní to může být pro někoho, kdo neměl „glády“ v životě na noze trošku šok. Nejen, že jsou těžší a trošku jinak tvarované, ale navíc tak hrozně dřou a vaše ubohé nohy jsou samý puchýř, škrábanec a modřina. Nebojte, tohle období je normální. Boty je potřeba tzv. „rozchodit“. Pokud se chcete všem jeho „průvodním jevům“ vyhnout, nazujte si dvě vysoké, silné ponožky a choďte a choďte... A věřte, že to za to počáteční martyrium stojí! :-)

Že se vám ty hnusné, černé, neohrabané škrpály prostě nelíbí? Podívejte se na následující koláž a zkuste si nepřiznat, že jste se právě bláznivě nezamilovaly. Výrobci těžkých bot myslí i na něžné pohlaví a jeho preference. Protože i my ženy si zasloužíme poznat to úžasné pohodlí, které nám těžké boty nabízejí...

Autor:
Publikováno: 18. 8. 2012 19:24 Nahlásit obsah