Vše o trendu: Tetování, díl II.

Vše o trendu: Tetování, díl II.

V minulém článku o tetování jsme se seznámili se základními informacemi a opatřeními, které bychom měli znát a dodržovat, chceme-li si nechat ozdobit tělo. V tomto tematickém pokračování se zaměříme na jednotlivé styly tetování a krátce si některé z nich představíme.

Jistě víte, že natetovat si lidé nechávají kde co. Motiv tetování je věc jiná, v tomto článku nás bude zajímat spíše jeho provedení, tedy technika a rukopis typický pro daný styl. Představíme si ty styly tetování, které jsou nejoblíbenější a také nejsnáze rozeznatelné od ostatních.

Tribal

Pod tímto pojmem se skrývají tetování domorodých kmenů a stejně tak jejich moderní interpretace. Tedy moderní motivy pojaté ve smyslu kmenového zdobení těla. Do Evropy se tato tetování dostala spolu s námořníky a pochází z Tahiti a Polynésie. Kromě tetování těchto kultur do tribalu zařazujeme i tetování maorská a havajská. Technika tetování se pochopitelně od těch starých, praktikovaných skutečnými domorodci, liší. Tetování je zhotovováno klasicky tetovacím strojkem. Pro tribal jsou typické jednolitě černé, tedy nestínované, linie a tvary, které většinou zvýrazňují postavu a svaly. O proslavení tribalu v moderním pojetí se zasloužili inovátoři Ed Hardy a Leo Zulueta v roce 1982. Tribal možná mnozí z nás znají jako před několika lety populární symetrickou „čmáranici“ nad zadečkem téměř každé mladé ženy. To však zdaleka není vše, co může tento styl tetování nabídnout.

Tribal vynikne především na dobře vypracovaném těle.

Old school

Neboli „stará škola“ je styl západního tetování začátku dvacátého století. Charakteristické jsou pro něj tučné černomodré obrysy, jasná zelená a červená výplň s občasnou žlutou, hnědou, fialovou a modrou barvou a s pouhým náznakem či úplně bez stínování. Stačí, když si vybavíte námořnické motivy, jako jsou kotvy, hvězdy, delfíni nebo srdíčka, dýky, vlaštovky, polonahé dívky a růžičky. Přesně to je old school tetování. Každý motiv s sebou nesl i jistý význam. Pro old school je charakteristická ohraničenost a nepropojenost jednotlivých motivů, takže člověk více potetovaný v tomto stylu může působit jako zeď polepená barevnými samolepkami. K nejproslulejším tatérským osobnostem tohoto stylu byl Norman Keith Collins, známý jako Sailor Jerry.

Typické old school motivy inspirované Sailorem Jerrym.

New school

Neboli nová škola je na první pohled podobná old school tetováním. Je to logické, neboť tento styl z old schoolu vychází. Na rozdíl od staré školy pracuje new school s celou škálou barev a neupouští od stínování, new school tetování jsou prostorovější a živější. Jásavá barevnost je pro tento styl tetování nejtypičtějším znakem. Často se v tomto stylu vyskytují i prvky ze stylů jiných, např. tribalu. Jednotlivé new school motivy na sebe častěji a plynuleji navazují a prolínají se. Dost často jsou tato tetování prodchnuta humorem a ironií. Pracují obvykle se stejnými motivy, jako tetování old schoolová.

Pro new school jsou typické jasné a syté barvy.

Irezumi – japonské tetování

Irezumi je v japonštině vlastně synonymem pro tetování. Rozhodně ho však nelze přirovnat k tetování západnímu. Pravé irezumi vám totiž nezhotoví strojkem, ale ručně. Tato metoda je velice pracná, drahá a také bolestivá. Kompletní irezumi tetování vypadá vlastně jako oblek – většina těla je potetovaná, až na dlaně, chodidla, krk a obličej. Některá irezumi mají i nepotetovaný pás vedoucí napříč hrudníkem (viz fotografii v úvodu článku). Zhotovení celého tetování může trvat i na 12 let s pravidelným docházením na tetováž. Ačkoliv je japonské tetování velice starou záležitostí, v současném Japonsku je irezumi spjato s podsvětím a proslavila jej především japonská mafie Jakuza (také psáno yakuza), pro jejíž členy je tetování takřka povinností. Až do roku 1948 bylo tetování v Japonsku dokonce postaveno mimo zákon. Některá z těchto tetování lze však bez rozmýšlení považovat za mistrovská umělecká díla. Typickými motivy bývá drak, tygr, květy, krajiny, moře a různé náboženské motivy.

Irezumi rozhodně není výsadou mužů.

Mezi jeden z nejpopulárnějších motivů převzatých z japonského tetování je motiv zlatého kapra, tzv. koi. Tento motiv má hluboký význam, je záhadný a zároveň krásný a nejspíš proto je oblíben i v západním světě.

Japonský kapr neboli koi je v současnosti populárním motivem.

Biomechanika

Toto tetování v sobě spojuje styl a motiv. Jedná se o jakési zpodobnění mechaniky (ozubená kolečka, potrubí, písty, pružinky atd.) pod lidskou kůží. Samozřejmě jen obrazně. Biomechanické tetování má budit dojem, že je jeho nositel uvnitř robot a místo svaloviny, žil, šlach a kostí je složen z mechanických součástek. Biomechanika může být zhotovena černobíle i v barvách a správně provedené tetování vypadá velice reálně a efektně. Často se pracuje s bílými oblesky a kontrastním stínováním k navození efektu kovového materiálu. Někdy může být mechanický motiv překryt „cáry“ nepotetované kůže, což jen umocňuje výsledný efekt.

Biomechanika by měla vypadat jako "živá".

Samozřejmě každý umělecký tatér má svůj vlastní rukopis a styl tetování, kterému se věnuje s největší chutí. Některá tetování například mohou vypadat jako obrazy namalované vodovými barvami, jiná jako by byla natištěná. V současné době je tetování plnohodnotným uměním, kterému se můžeme obdivovat. Ne však v galerii, ale přímo na ulicích. Stejně jako mistři řemesla však existují i ti, kteří mu spíše dělají ostudu... Ale to je stejné, jako v jakékoliv jiné profesi či uměleckém oboru.

I v případě, že se vám tetování vůbec nelíbí, zkuste se zamyslet nad tím, které dílo je precizně provedeno a na které bude jeho majitel pyšný a na které nikoliv. No, posuďte sami.

Není panter jako panter!

V dalším díle seriálu o tetování si ukážeme další příklady toho, že výběr studia a tatéra je opravdu důležitý, nechcete-li do smrti chodit zahaleni. :-)

Autor:
Publikováno: 26. 8. 2012 16:50 Nahlásit obsah
Loading...