Vysazení hormonální antikoncepce - jste na pochybách?

Vysazení hormonální antikoncepce - jste na pochybách?

Oteklá postava, pupínky, akné, nárůst váhy, zmenšení prsou, nepravidelný cyklus, dlouhé krvácení. To jsou jen některé problémy, které ženy odrazují od vysazení hormonální antikoncepce. Navíc užívání antikoncepce v hormonální formě je nesrovnatelně pohodlnější, než používání bariérových metod ochrany proti početí. Jak je to tedy s vysazením HA? A co užívat, když ne hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepci podle statistik používá v Česku 53 % žen a dívek v plodném věku. Není nutno asi dodávat, že ať už ve formě pilulek, hormonálních tělísek či náplastí představuje užívání hormonální antikoncepce obrovský byznys.

Hormonální antikoncepce totiž poskytuje proti jiným druhům ochrany proti početí několik nepřekonatelných výhod. Jednou z nich, díky které bývá tento druh ochrany často volen, je vysoká spolehlivost, která se udává v hodnotách Pearlova indexu 0,5 až 3, v závislosti na zvolené metodě zprostředkování hormonů. Při svědomitém užívání je její ochrana téměř stoprocentní, což u žen vzbuzuje větší důvěru k hormonům, než například ke kondomům nebo spermicidním krémům. A když jsme již zmínili bariérové metody, pohlavní styk s takzvanou HA je přece jen pohodlnější.

Užívání antikoncepce ve formě pilulek je již dnes prostě trendem a mnoho dívek při výběru první antikoncepce ani neuvažuje o jiné variantě. A její předepisování je dnes bohužel pro velkou část lékařů prostě byznysem. Ruku na srdce, dámy, která z vás podstoupila jaterní testy? Vzali vám alespoň krev a změřili tlak? Poučili vás o rizicích?

O rizicích spojených s užíváním hormonální antikoncepce se příliš nemluví. Sem tam se ve zpravodajství dozvíme, že někde ve Francii zemřela žena na mozkovou mrtvici a lékaři to dávají za vinu hormonální antikoncepci. Sem tam se píše něco o infarktech. Nikoho to ale nevzrušuje. Proč by mělo, když polykání pilulek je tak snadné?

Spousta žen vám řekne, že se vysazení hormonální antikoncepce bojí. Ve spoustě diskuzí se dočtete o zhoršení pleti, zmenšení prsou, nepravidelném cyklu, silném krvácení. To je dostatečně velké odstrašení od myšlenky na vysazení. A navíc, co potom? Kondomy? To je jako mít sex přes igelit. Spermicidní krém? Vytéká to všude. Cervikální pesar? Tomu nevěřím.

Ve většině případů však na ono vysazení HA z různých důvodů dojde. Některým ženám se cyklus srovná okamžitě, některým to trvá trochu déle. Některé při tom užívají různé rostlinné preparáty. Některé z nich se k užívání antikoncepce v hormonální formě už nikdy nevrátí.

Říkáte si ale, co užívat, když ne hormonální antikoncepci?

Druhou nejpoužívanější metodou ochrany proti početí jsou kondomy, neoblíbené pro svoji nepohodlnost. Často to však lidé tvrdí ještě předtím, než je doopravdy vyzkoušeli. Ovšem zacházení s kondomem je náchylnější na chyby, než polykání hormonálních pilulek. Na výběr jsou pak různé druhy, jako extra tenké, extra bezpečné, nebo s různými vroubky. Při kupování kondomů se vyplatí investovat do většího balení, například po 50 nebo 100 kusech. To pak může vyjít levněji, než hormonální antikoncepce střední cenové třídy.

Mimořádnou oblibu nyní u žen, které vysadily hormonální antikoncepci, zažívá pesar. Jedná se o malý gumový klobouček, který se před pohlavním stykem zavede do pochvy. Pro jeho zavádění je třeba získat zručnost, počáteční investice se však rozhodně vyplatí.

Spermicidní krémy bývají někdy používány v kombinaci s kondomy, ale i samostatně. Spermicidní krém nebo globule se zavádí do pochvy před sexem, kde se rozpustí, takže fungují také jako lubrikant a mají preventivní účinky před kvasinkovou infekcí.

Nitroděložní tělísko má svou hormonální, tak i nehormonální variantu. Každý lékař na něj má jiný názor, většina ho ale nedoporučuje pro dívky, které ještě nerodily. Jeho pořizovací cena je vyšší, zavádí se ale na několik let dopředu. Nevýhodou může být nepříjemné zavádění, možnost poranění a delší krvácení.

Máte zkušenost si vysazením HA? Podělte se s námi v komentářích.

Foto: mamanamaterske.cz, shutterstock

Autor:
Publikováno: 29. 6. 2014 19:19 Nahlásit obsah