Nosíte vy nebo vaše děti tyto boty? Tak byste se jich měli rychle zbavit, tady je důvod...

Nosíte vy nebo vaše děti tyto boty? Tak byste se jich měli rychle zbavit, tady je důvod...

Už je tomu více než deset let, co svět zamořily gumové boty značky Crocs (později i jiných napodobenin). Kdo je neměl, byl totálně out. Zajímavé je, že se tyto sice pohodlné, ale pořádně nevzhledné "obludy" stále drží na výsluní i po takové době.

Možná je to jejich futuristický vzhled, co je dělá tak populárními, možná je to jejich nezničitelnost nebo bezúdržbovost. Jisté ale je, že miliony lidí po celém světě je nosí každý den. A to ani nemusí být na dovolené někde na pláži. 

Co si ale o těchto botkách myslí podiatři, tedy odborníci, kteří se zabývají problémy spojenými s nohama a s chůzí? Rozhodně doporučují sundat je z nohou a shodit z útesu. Teď hned! A proč? Protože tyto gumové boty nejsou určeny na celodenní nošení. Podle chicagské podiatričky Megan Leahy sice Crocsy krásně drží klenbu, ale jelikož nemají absolutně žádnou oporu na patě, veškerá váha pak dopadá na prsty a může docházet k tendinitidě, tedy k zánětu šlach na prstech u nohy. Tyto problémy se vyskutují i u lidí, kteří třeba celé léto nosí žabky nebo pantofle.

Crocsy ani jejich levné náhražky a napodobeniny tedy rozhodně nejsou vhodné pro děti, které ještě mají nohy ve vývinu a měly by nosit pevné boty. 

Stejný názor má i prezident Americké akademie podiatrů pro sportovní medicínu Alex Kor. Ten dodává, že není výjimkou, když k němu přijde pacient stěžující si na bolesti pat nebo celých chodidel a na nohách má Crocsy. 

Co z toho plyne? Pokud se vám Crocsy líbí, noste je, ale ne každodenně a raději se při výběru bot soustřeďte ne na módní trendy, ale na vhodnost a zdravotní dopad.

Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Autor:
Publikováno: 23. 6. 2016 14:04 Nahlásit obsah