Zmatky kolem číslování velikostí oblečení: Proč nám sedí různé konfekční velikosti?

Zmatky kolem číslování velikostí oblečení: Proč nám sedí různé konfekční velikosti? Zdroj: Shutterstock.com

S tímhle problémem se setkala asi každá z nás. V jednom obchodě nám sedí konfekční velikost 38, ale v druhém nám je tak akorát konfekční velikost 42. Asi si říkáte, kde je zakopán pes. Za tento problém často můžou obchodní řetězce, jejichž oblečení už dávno nezohledňuje skutečné rozměry dívek a žen.

Různé konfekční velikosti: V čem je problém?

V jednom obchodě s módou si vždy vybíráte velikost 40, z dalšího si pravidelně odnášíte kousky ve velikosti 38, ale do obchodu s dámským oblečením, kde vám sedí velikost 42, chodíte jenom velmi nerada... Taky si pravidelně říkáte, v čem je problém, a proč se dennodenně setkáváte s nejednotností v konfekčních velikostech? Každopádně nejste sama, kdo si tuto otázku pokládá. Problém s nepadnoucím oblečením řeší prakticky všechny ženy na celém světě.

Zdroj: Shutterstock.com

Není 38 jako 38

Ozývají se hlasy, že za nejednotnost konfekčních velikostí mohou samy módní řetězce. I když to veřejně nepřiznávají, pro své zákaznice zvětšují dámské konfekční velikosti. Rozměrově většímu oblečení tak přirazují menší čísla, než tomu bylo před lety.

Pro představu: Jestli jste hrdá na to, že nosíte konfekční velikost 38, měla byste vědět, že se jedná o rozměrově mnohem větší oblečení, než které číslu 38 náleželo před několika desetiletími. Naopak žena, jejíž skutečná velikost je 38, může v současnosti klidně nosit konfekční velikost 36!

Velikosti z marnivosti: Aby se nejen ženy cítily lépe

Proč se módní řetězce ke změnám v číslování konfekčních velikost vůbec uchylují? Mluví se o tzv. vanity sizing neboli velikostech z marnivosti. Jde o důležitý psychologický trik: Přece se budete lépe cítit v šatech ve velikosti 38, nežli ve velikosti 40, ne? Nižší číslo vám totiž dodá pocit sebedůvěry a zbaví vás případných komplexů z vašich nedostatků.

Zdroj: Shutterstock.com

Konfekční velikosti s ohledem na světové kontinenty

Co je ještě zajímavé a o čem se málo mluví, světové módní domy volí číslování konfekčních velikostí také s ohledem na reálné rozměry obyvatel určitého kontinentu. Když tedy v Evropě nosíte velikost 38, může se stát, že vám oblečení stejné značky zakoupené v Asii bude o něco menší. A naopak oblečení této značky zakoupené v pobočce v Severní Americe na vás bude nelichotivě plandat.

Tento extrém dokazuje také sociolog Max Galka, který v roce 2015 publikoval studii o znepokojivém nárůstu obezity v USA. Co mu ale přišlo zvláštní, číslování konfekčních velikostí se pro obyvatele Států za několik desetiletí vůbec nezměnilo. Módní řetězce zde aplikovaly "pouze" své vanity sizing, takže z původní velikosti 12 z roku 1958 (odpovídající evropské velikosti 42) je aktuálně velikost 6.

Velikost oblečení neberte moc vážně

Každopádně tímto článkem jsme vám rozhodně nechtěli znepříjemnit nakupování. Chtěli jsme jenom upozornit, že konfekční velikosti byste neměla brát zas až tak moc vážně. Zkrátka si kupujte a noste na sobě, co se vám líbí, o čem si myslíte, že vám sluší, a v čem se cítíte moc a moc dobře!

Autor:
Publikováno: 19. 11. 2018 14:36 Nahlásit obsah
Loading...