Čtenářka píše: Designové boty Mojito od Juliana Hakese. Troufnete si na ně?

Čtenářka píše: Designové boty Mojito od Juliana Hakese. Troufnete si na ně?

Češi jsou prý příliš konzervativní, a tak se většina stylových módních výstřelků k nám nedostane. Podobně jsou na tom boty od Juliana Hakese, které jsou velice vyhledávaným módním kouskem ve Velké Británii. Líbí se vám?

Na první pohled jsem se do nich zamilovala a to bez legrace. Jsem takový přírodní úkaz, který je k prapodivným a extravagantním botám přitahován jako kovová kulička k magnetu. Ale u nás se koupit nedají, tedy ne v běžném obuvnictví, dokonce je nenajdete, ani v luxusnějších obchodech a i butik Juliana Hakese, byste u nás hledali marně. Přitom jsou botičky velice slušivým elementem, který dokonale přitahuje pozornost. Posuďte sami, milé dámy. Nevypadají na noze naprosto úžasně a elegantně?

Od projektování budov do světa módy

Tvůrcem těchto spirálovitých botiček není žádný módní návrhář, i když by se to mohlo na první pohled zdát, ale nadějný Londýnský architekt Julian Hakes. Dvanáct let se věnoval architektuře a v roce 2006, ho napadlo namalovat první nákresy sandálů, které jakoby obtáčely chodidlo. Zůstalo ale pouze u nákresu. Zvrat přišel o tři roky později, kdy Hakes své návrhy vystavil na módním blogu a dočkal se opravdu velké vlny pozitivních ohlasů.

 

První Mojito z papíru a pásky

Pro vznik Mojito sandálů byla Julianovi inspirací chodidla a jejich přirozený pohyb. Podrobně studoval lidskou chůzi a napadlo ho, že bota s podpatkem nepotřebuje podrážku, pokud se dostatečně podepře záprstí a pata. Jako vzor pro jeho první návrhy Julianovi posloužilo jeho vlastní chodidlo, které omotával průhledným papírem a páskou, pak vyřezal první Mojito sandále, které prošly ještě bezpočtem úprav a renovací, až nakonec byl připraven finální tvar, který byl plně připraven pro sériovou výrobu.

 

Boty z uhlíkových vláken

Hakes také experimentoval s výběrem materiálu, že kterého mají být boty vyrobeny. Nakonec došel k závěru, že jako ideální se mu jeví kombinace uhlíkového vlákna, které tvoří kostru bot a zajišťují stabilitu tvaru. Uhlíková spirála je pak na vrchní straně laminovaná pryží, zatím co spodní strana je opatřena kůží pro větší komfort při nošení.

 

Není Mojito jako Mojito

Hakes, společně se svým týmem získali v roce 2012 ocenění Drapers Award za nejlepšího návrháře. V současné době si botičky můžou zájemkyně vyzkoušet a zakoupit v obchodech nesoucí název Julian  Hakes London. A na závěr perlička. Boty získaly jméno podle alkoholického míchaného nápoje, protože právě tento nápoj Julian popíjel, když vytvářel svůj první prototyp. Tak tedy na zdraví.

Publikováno: 22. 5. 2015 10:44 Nahlásit obsah
Loading...