Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Co dělat, když je partnerská krize na spadnutí?

Co dělat, když je partnerská krize na spadnutí?

Jsou situace, které buď mohou způsobit, že se vztah zničí, nebo – pokud se dokážete přes problém obratně přenést – vám vylepší soužití, že vám budou přátelé závidět. Nabízíme vám podrobný návod, jak zařídit, aby váš vztah tyto nástrahy překonal.

První obtížná situace: VAŠE PRVNÍ HÁDKA

Zuříte, váš partner vám připadá jako největší ničema a v duchu přemýšlíte, kam se poděl ten báječný chlap, kterého jste milovala?

Jak zabránit úplnému znepřátelení:

 • Uklidněte se. Někdy je lepší udržet emoce hodinu nebo i několik dnů na uzdě a probrat celý problém až budete oba méně zranitelní.
 • Snažte se najít řešení. Pokud problém pohřbíte zaživa a bez řešení, budete to jeden druhému vyčítat.
 • Pozor na vítězný tanec! Nejdůležitější není pohřbít argumenty či hrdost toho druhého.
 • Hlavní je vždy problém vyřešit. Vyzkoušejte mírovou techniku, která spočívá ve vcítění se do jeho pozice a naslouchání. Potom mu sdělte zase vy své pocity.
 • Soustřeďte se na problém, ne na jeho povahu. Třeba by vám i chtěl v domácnosti pomoci, ale pokřikováním o jeho líném povalování na gauči toho nedocílíte. Tudy cesta nevede nikdy.
 • Nepřežeňte to. Pokud nediskutujete o něčem vyloženě životně důležitém, zkuste si vytyčit délku diskuze, třeba 15 minut. Nechcete přece jeden problém pitvat měsíc. Pokud se vám partner omluví, omluvu přijměte a dopovězte všechno, co jste mu chtěla k tomuto problému sdělit.
 • Myslete perspektivně. Je pochopitelné, že se bojíte, že hádka může představovat i konec vztahu, ale hádky nejsou nic neobvyklého a vztahy dvojic posilují.

Druhá obtížná situace: JEHO RODIČE VÁS NENÁVIDÍ

Na adresu nepřátelských rodičů nemůžete vystřelit štiplavou poznámku. Zkuste ale některou z následujících rad.

Jak si poradit s nepřátelskými rodiči:

 • Jmenujte ho svým vyslancem. Máte právo požádat svého partnera, aby se svými rodiči promluvil. Bude vhodné, když jim vysvětlí, že když vás odmítají, zraňují i jeho. Zkuste také zjistit, proč se to děje a něco směrem k jeho rodičům můžete změnit.
 • Snažte se být lepší než oni. Pokud se k vám rodiče vašeho milého chovají chladně, buďte nenuceně milá a srdečná.
 • Odrážejte míč na jejich stranu hřiště. Někdy není na škodu se zdvořile zeptat přímo dotyčných rodičů, zda jste udělala něco, čím jste je urazila, protože cítíte, že vás nemají zrovna v oblibě. Dejte také najevo, že vás tento vztah mrzí, protože jejich syna máte velmi ráda.

Třetí obtížná situace: DĚLÍ VÁS OD SEBE PŘÍLIŠ VELKÁ VZDÁLENOST

Tohle nemusí být tak zlé, protože odloučení většinou párům pomáhá vztah upevnit, nezřídka si totiž uvědomíte, zda je váš partner neodmyslitelnou součástí vašeho života.

Tipy v odloučení:

 • Uvědomte si, že odloučení trápí vás oba. Nevylévejte si vztek na partnerovi, jste oba na jedné lodi. Spolupracujte.
 • Zajděte do extrémů. Udělejte i nemožné proto, abyste se mohli vidět. Pracujte přesčas, abyste si mohla vzít pár dnů volna.
 • Vzdálenost zvyšuje touhu. Znatelně mu zvednete náladu, když vedle složenky za plyn najde v poště i romantický dopis od vás. Zaručeně ho to potěší víc než SMS.
 • Připojte se k internetu a používejte web kameru. V dnešní době není asi třeba vyjmenovávat možnosti, přes které spolu můžete komunikovat, avšak zkuste si dohodnout jeden den v týdnu i s konkrétním časem, který bude každý týden patřit jen vám dvěma.

 

Čtvrtá obtížná situace: JEDNOHO Z VÁS VYHODILI Z PRÁCE

Tato situace může být velkou ránou pro ego každého z vás. Vždy se snažte nepodlehnout panice.

Záchrana v profesní krizi:

 • Nezapomínejte, že každý se problémy vyrovnává jinak. Nebuďte naštvaná, když si o tom s vámi partner nebude ochoten povykládat hned. Někdy to prostě nejde a chce to čas pro utřídění myšlenek.
 • Pokud ztratil práci, pro kterou žil… Dejte mu najevo, že ho milujete bez ohledu na jeho momentální zařazení. Buďte velkorysá a tolerantní. Dívejte se dopředu, tohle špatné období přece nepotrvá věčně. Boxovací pytel mu ale nedělejte. Vciťte se do něj, ovšem nenechte se zneužívat.
 • Nepřekračujte určité hranice. Ujistěte ho, že nepochybujete o tom, že si brzo najde novou práci, a že do té doby můžete večeři nebo společný víkend zaplatit sama, máte přece našetřeno. Velké sumy peněz mu však nepůjčujte.
 • Pokud jste o místo přišla vy… Muži mají tendenci problémy řešit, takže vám možná začne určovat nový směr a radit vám, co byste měla udělat a komu zavolat. Může se stát, že pak vám bude ještě mizerněji. Povězte mu tedy v klidu, že logické myšlení máte pod kontrolou.
 • Řekněte mu, co byste potřebovala. Poděkujte mu za podporu a povězte mu, jak vám může pomoci.
 • Milujete se, nezapomínejte na to. Uvědomte si, že vzniklé napětí pochází zvenku a s vaším vztahem nemá nic společného.

Pátá obtížná situace: VÁŠ PARTNER VYRAZÍ NA PÁNSKOU JÍZDU

Na společném výletě jste ještě nebyli, ale s kamarády si vyrazí rád. Potřebuje si od vás odpočinout? Nemusí to tak být, ale stejně tomuto úkazu věnujte zvýšenou pozornost.

Najděte si své místo mezi jeho přáteli:

 • Nepřipadejte si oklamaná. Opravdu je možné, že si chce vyrazit na fotbal a ví, že vás by to nebavilo. Možná ještě nepochopil, že byste stála o společný víkend s ním. Nebo to ví a snaží se takovém vztahu ubránit. Nic z toho však neznamená, že vám chce ublížit.
 • Řekněte mu, že vás to mrzí, ale ultimáta mu nedávejte. Když ho budete nutit, aby si vybral buď přátele nebo vás, jen ho proti sobě popudíte.
 • Ve sdělení je síla. Pokud odmítá udělat kompromis, zbystřete. Buď vás nemá dostatečně rád, nebo je velmi nepřizpůsobivý. Zamyslete se nad tím.

Šestá obtížná situace: ROZHOVOR O SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI

Rozhodnutí nastěhovat se k sobě může otřást i těmi nejzamilovanějšími páry, na to nezpomínejte. Ne každý si totiž dokáže tak důležitou změnu ve svém životě představit, ačkoli svou drahou polovičku velmi miluje.

Rady pro společné bydlení:

 • Pokud z toho trpí úzkostí… Připomeňte mu, že společná domácnost je sice velký závazek, ale že si budete nablízku, když se něco přihodí nebo se budete cítit mizerně.
 • Když máte obavy pouze vy… Dohodněte se, že zkusíte pár měsíců společného bydlení na zkoušku. Hlídejte si zadní vrátka, a pokud si to můžete dovolit, plaťte si ještě nějakou dobu i svůj starý byt, budete se cítit jistější a v případě rozchodu nebudete pak na obtíž přátelům.
 • Mluvte o svých obavách. Než se k sobě nastěhujete, sedněte si spolu a o všem si promluvte. Snažte se naslouchat a hledat řešení, ne partnerovi vždy oponovat či se s ním hádat.

 

Sedmá obtížná situace: VRÁTIL SE Z VEČÍRKU AŽ ZA SVĚTLA

Typickou situací může být, že vám partner řekne, že jde jen na jedno pivo a vrátí až se nad ránem. Vy zatím sama doma trnete strachy, voláte mu a chcete jen slyšet, že je vše v pořádku, jenomže on si může myslet, že ho kontrolujete a že mu nevěříte.

Jak omezit jeho noční hýření:

 • Mluvte o své nespokojenosti. Řekněte mu, že jste ráda, že vede společenský život se svými kamarády, ale když se chce zdržet déle, ať vám alespoň napíše SMS nebo zavolá, že je v pořádku. Budete potom lépe spát a on ostatně taky.
 • Najděte řešení, se kterým se dá žít. Pokud tyhle prohřešky opakuje často, máte dvě možnosti: buď si strachy vyrvat všechny vlasy, anebo se s tím smířit. Domluvte se s ním, že jedna noc v týdnu patří jen jeho přátelům a prostě se nad to povzneste. Pokud to ale nepůjde a vy začnete na tyto četné akce i žárlit, je rozchod jediné řešení.

Publikováno: 12. 2. 2013 00:00 Nahlásit obsah