Buďte hygge a zkuste prožít šťastný život po dánsku!

Buďte hygge a zkuste prožít šťastný život po dánsku! Zdroj: Shutterstock.com

O Dánsku se často mluví v tom smyslu, že zde žijí nejšťastnější lidé na světě. Podle Dánů můžete nalézt klíč ke štěstí ve způsobu života zvaném hygge. Ten staví na tom, že bychom se měli dokázat radovat úplně z obyčejných věcí a obyčejných okamžiků v našem životě.

Hygge jako dánský fenomén

Hygge je dánským fenoménem. Co si pod ním můžete konkrétně představit? Pro slovo hygge neexistuje v češtině doslovný ekvivalent, znamená něco jako „útulnost“, „atmosféru domova“ nebo „pohodu“. Tato česká slova však nezahrnují celé spektrum toho, co hygge ve skutečnosti znamená.

Co tedy hygge je? Něco jako hřejivá domácká atmosféra a pocit radosti a štěstí v jednom. V konkrétním případě třeba to, když sedíte v teple domova zachumlání do deky, sledujete hořící krb, bezstarostně popíjíte dobré vínko a při tom si nenuceně vykládáte s přáteli či rodinou.

Bezstarostný večer s těmi, které máme rádi? To je hygge! Zdroj: Shutterstock.com

Hygge je o trávení času s těmi nejbližšími

Hygge je tedy o tom, že si začnete vychutnávat běžné každodenní chvíle naplno a všemi smysly, a to samozřejmě cíleně. Pohodu si nemusíte vytvořit jenom sami, příjemné bezstarostné chvilky můžete strávit i s rodinou, partnerem nebo kamarády. Hygge je totiž taky o pospolitosti a trávení času s těmi, které máte rádi.

Pravidla hygge

1. Udělejte si pohodlí. Klidně se obklopte měkkými polštáři a dekami. Dejte si něco dobrého na jídlo nebo na pití. A nevyčítejte si, že jste měli ještě něco na práci.

2. Dopřejte si jídlo a pití, které máte nejraději. Pokud chcete být hygge, kalorie neřešte :-) S partnerem si užívejte jeden druhého a sdílejte společné zájmy. Pak budete hygge. Zdroj: Shutterstock.com

3. Naordinujte si dobrou náladu v dobré společnosti. U sklenky vína si poseďte se svým partnerem nebo kamarády.

4. Klidně si během pohodového setkání zapalte pár vonných svíček. Pro takové Dány jsou totiž svíčky nejoblíbenější zbraní proti depresím a nepohodě.

5. Oprostěte se všech starostí, nebuďte negativní. Snažte se užívat daného momentu, aniž byste se hádali nebo si něco vyčítali. Nezáviďte a s druhými se nepředhánějte v úspěších.

Umění radovat se z maličkostí

Hygge je také uměním radovat se z maličkostí. Máte radost z toho, že obloha je blankytně modrá nebo že se na vás lidé usmívají na ulici? Pak jste hygge! Filozofie hygge navíc říká, že byste si měli umět alespoň jednou během dne udělat radost, čímž bude váš den mnohem příjemnější. Přečtěte si třeba pár stránek knížky, která vás zaujala, vezměte si do práce svoje oblíbené šaty nebo si po ránu zajděte do kavárny na svou milovanou kávu. Pak budete hygge.

Autor:
Publikováno: 29. 5. 2017 12:00 Nahlásit obsah