České ženy neví, jak se bránit násilí

České ženy neví, jak se bránit násilí Zdroj: Shutterstock.com

Už 25. listopadu si připomeneme Mezinárodní den proti násilí na ženách vyhlášený Valným shromážděním OSN. Povědomí o možnostech, jak se násilí bránit, je mezi českými ženami velmi nízké. V České republice se přitom stala obětí znásilnění nebo pokusu o něj každá desátá žena. Sexuální obtěžování pak zažila celá třetina žen.

„Velká většina žen neví, jak se násilí bránit, a podléhá rozšířeným mýtům. Jeden z nejnebezpečnějších je ten, že začínající obtěžování, nežádoucí doteky a podobně je nejlepší ignorovat. Násilník si to vyloží tak, že může pokračovat a přitvrdit, protože mu nehrozí žádné riziko,“ vysvětluje Pavel Houdek, instruktor ženské sebeobrany. „Z obtěžování se pak stane napadení nebo rovnou pokus o znásilnění.“

Nejlepší reakcí je přitom pravý opak. Při prvním nevhodném chování se ozvat. Nebát se muže slovně odkázat do patřičných mezí. Když to nepomůže, tak křičet a ztropit scénu. „Žena si tak jasně vymezí svoje hranice a ukáže, že je ochotna si je bránit. Dá tak jednoznačně najevo, že není slabá oběť,“ dodává Houdek. K situaci upoutá také pozornost okolí a potenciální svědky. To agresora v drtivé většině případů odradí.

Zdroj: Shutterstock.com

„Velmi často se setkáváme také s tvrzením, že žena se muži nikdy neubrání. To opět vede k tomu, že obtěžovaná žena se raději nebrání vůbec a rezignuje již předem. A násilník má zelenou,“ říká Houdek. Spousta příkladů z praxe přitom ukazuje, že opak je pravdou a odhodlaná žena se muži ubrání.

Instruktor ženské sebeobrany Pavel Houdek proto doporučuje ženám, aby si ve veřejném prostoru všímali dění kolem sebe. Potenciálního násilníka si včas všimnou a mohou se mu vyhnout. Budou také připraveny se ozvat v případě, že je jim věnována nevyžádaná a nepatřičná pozornost. V momentě, kdy je násilník zaskočí, je už jakákoliv reakce mnohem těžší.

Autor:
Publikováno: 23. 11. 2016 09:34 Nahlásit obsah