Dělení na modro-růžový svět: Chlapec chtěl na obličej namalovat motýla, matka mu to zakázala

Dělení na modro-růžový svět: Chlapec chtěl na obličej namalovat motýla, matka mu to zakázala Zdroj: Shutterstock.com

Holky si hrají s panenkami a kluci zase s autíčky... To bývávalo, dnešní doba se už snaží bořit tyto stereotypy a striktní dělení na růžový a modrý svět. Zatímco holčička s bagrem tolik nepřekvapí, na kluka, který si hraje s bárbínou, se ostatní dívají spatra. Podobný zážitek pospala i Britka, která na rodinných oslavách zdobí dětem obličeje.

Britská umělkyně, která si říká Sandra, si pravidelně přivydělává na dětských a rodinných oslavách malováním na obličej. Právě při své práci se velmi často setkává se stereotypním dělením na růžovo-modrý svět. 

Zdroj: Cafemum.com Během jedné akce k ní přišel 4letý kluk s přáním, že by chtěl na obličej namalovat motýla. V tom se přitočila jeho matka s tím, že motýli jsou jenom pro holky a že mu má Sandra na obličej namalovat něco daleko mužnějšího. I poté, co umělkyně promluvila s rodiči dítěte o tom, že je zbytečné malování na obličej tak přehnaně genderově rozdělovat a že by měli spíš respektovat přání chlapce, si matka trvala na svém.

Sandra neskrývala své rozhořčení, o které se podělila s ostatními na Twitteru. Její poselství nabylo virálního charakteru a začalo se šířit napříč internetem. I ostatní si uvědomovali, že na chlapce a dívky jsou nejen v případě malování na obličej uplatňovány dvojí standardy. Sandra dále upozornila, že pokud budeme v dětech tyto stereotypy stále tak tvrdě přiživovat, v budoucnu to velmi ovlivní jejich životy.

Zdroj: Cafemum.com Ostatně k Sandře se přiklání i sociologové nebo dětští psychologové. Například americká socioložka Elizabeth Sweetová říká, že genderové stereotypy negativně ovlivňují výkon při plnění úkolů, mají špatný dopad na sebejistotu a mění volbu životních drah. Podle ní jsou navíc děti v důsledku stereotypů formovány názorem ostatních.

Zdroj: Csus.edu Tato americká socioložka si například vzpomíná na to, jak si její dcerka chtěla koupit na svačiny do školy zelený box s dinosaurem. Když si ale všimla, že je na ní nalepená cedulka s nápisem "pro chlapce", své přání si rozmyslela a tuto svačinovou krabičku už nechtěla.

A jak tuto problematiku vnímáte vy?

Autor:
Publikováno: 10. 10. 2018 09:22 Nahlásit obsah
Loading...