IKEA experiment: Co se stane, když budete 30 dnů šikanovat pokojovou rostlinu?

IKEA experiment: Co se stane, když budete 30 dnů šikanovat pokojovou rostlinu? Zdroj: Boredpanda.com

Mají rostliny duši a dokážou reagovat na vjemy kolem sebe? Toť otázka, na kterou se pokusila v rámci projektu "Šikanuj pokojovou rostlinu" nalézt odpověď společnost IKEA. Výzkumu se letos v květnu zúčastnily dvě pokojové rostliny a více než tisícovka dětí. Jednu z rostlin měly děti chválit a druhé říkat nenávistná slova. Jak to všechno dopadlo?

Na 4. května každoročně připadá Den boje proti šikaně. U příležitosti tohoto dne se IKEA pustila do neobvyklého, 30 dní trvajícího experimentu. Jeho prostřednictvím chtěla dětem názorně ukázat, jaké následky může mít šikana na živý organismus.
Zdroj: Boredpanda.com

Součástí experimentu byly celkem dvě pokojové rostliny, které má IKEA v nabídce, a více než tisícovka dětí. Tyto dvě rostliny našly útočiště v jedné ze škol ve Spojených arabských emirátech. Děti se přitom o rostliny staraly úplně stejně - pokojovky dostávaly stejné množství vody, hnojiva i přísun slunečního světla.

Zdroj: Boredpanda.com Jediný rozdíl byl v tom, jak se k nim děti chovaly. Jednu z rostlin zahrnovaly po 30 dnů komplimenty a pochvalnými či pozitivními slovy. Ovšem druhou z rostlin pouze šikanovaly, kritizovaly a zesměšňovaly. 

U obou rostlin byly rovněž umístěny reproduktory. Jeden z nich častoval rostlinu pochvalami, druhý však urážkami a posměchem.

Zdroj: Boredpanda.com Jak to s rostlinami po 30 dnech dopadlo? Vysledek vás možná překvapí! Šikanovaná rostlina zkomírala, měla svěšené listy, které dokonce opadávaly. Rostlina, kterou děti naopak chválily, po 30 dnech jako zázrakem prospívala a dobře rostla. 

Zdroj: Boredpanda.com Pokud jste si tedy položili otázku, co se stane, když budete jednu rostlinu celý měsíc kritizovat a druhou zase chválit, odpovědí na ni může být právě experiment společnosti IKEA.  I děti, které se experimentu účastnily, byly z výsledku ohromené. "Pokud má takové chování vliv na rostlinu, rozhodně má vliv také na lidi," nechala se slyšet jedna z žákyň.

Autor:
Publikováno: 8. 6. 2018 08:00 Nahlásit obsah