Introvert ve vztahu

Introvert ve vztahu Zdroj: shutterstock.com

Psychické nastavení každého z nás je buďto introvertní anebo extrovertní. Jedná se především o principy v chování osob, které determinují naše vědomé chování a jednání.

Ač se celosvětově uvádí, že je 20 % populace introvertů, předpokládá se, že číslo je ve skutečnosti ještě vyšší. Mnozí z "navenek extrovertů", mohou být skrytými introverty. Dovolit si být introvertem někteří mohou jen za zavřenými dveřmi vlastního domu.  

K občasné či dočasné extroverzi jsme nuceni nejen okolnostmi, ale i učeni odmala. Už na základní škole jsme byli vyzýváni, abychom mluvili před třídou, dělali projekty ve skupinkách a zapojovali se do hovoru, i když jsme sami nechtěli. Chovat se jako extrovert - být slyšet - je v naší společnosti upřednostňováno. Jen málokomu z nás je dopřán luxus býti introvertem.  Zdroj: shutterstock.com

Jak to mají introvertní muži s ženami?

Introverti jsou velmi specifičtí lidé a musí se k nim umět správně přistupovat. Introvertních žen je však v populaci o několik procent méně, což zhoršuje podmínky pro naleznení typově podobného partnera.

Diskuse ve smíšených párek intorovert-extrovert není problém, to introverti umí (nemají problém komunikovat, jen chtějí, aby komunikace měla hodnotu). Problém nastává při navazování hlubšího vztahu se ženou. A vůbec nejtěžší je pak koexistence s extrovertní partnerkou - přitom jsou extrovertními ženami přitahováni! Jako na začátku každého vztahu, počáteční okouzlení je mocná čarodějka - jak se skvěle doplňují, jeden má sklon hovořit, druhý naslouchat. Jeden vydělává na živobytí, druhý s nadšením organizuje společný volný čas.

Kdy to začne skřípat a jak spolu vycházet

Je zapotřebí uvědomit si, že škatulkování lidí je hloupost. Introverti mají rádi společnost, stejně tak jako extroverti chvilku klidu. Tyto dva druhy osob jsou odlišné jako společníci. Psychologové tuto odlišnost označují jako úroveň potřeby “osobního soukromí”.

Introverti touží po klidu a porozumění od svých partnerů, extroverti pak po interakci. Extrovert dokáže pochopit, že partner si po těžkém a náročném dni potřebuje odpočinout, ale fakt, že nadměrná sociální interakce je pro něj stejně vyčerpávající, zůstává často nepochopen. Zdroj: shutterstock.com

Jak rozdílné jsou způsoby řešení konfliktů mezi muži a ženami, tak rozdílné jsou mezi introverty a extroverty. Zatímco introverti mají sklon vyhýbat se konfliktům, extroverti jsou “rutinéři konfrontace” a snadno se vypořádávají s otevřeným, dokonce i svárlivým stylem nesouhlasu. Jedná se o diametrálně odlišné přístupy, které mohou otřást nejedním vztahem.

Pokud extrovert cítí, že přichází rozčilení, je dobré dát si 10 minut pauzu - popřemýšlet a zeptat se sám sebe, zdali to, co ho rozčiluje, může nechat plavat. Pokud ne, měl by formulovat své potřeby, nikoliv ve formě osobních útoků, ale jako neutrální diskuzní téma. Místo výčitek typu “Jsi tak nespolehlivý!”, může říct “Co vymyslet nějaký způsob, jak zorganizovat středeční večery tak, aby to vyhovovalo nám oběma?”.

Introverti by zase měli čas od času nechat volný průchod svým emocím, čímž mohou dokázat partnerovi, že jsou určité věci pro ně opravdu důležité. Stačí jednou za čas vyjít ze své komfortní zóny a přizpůsobit se extrovernímu partnerovi - třeba návštěvou společenských akcí, po kterých partner touží. Zdroj: shutterstock.com

Introvertní muži pozor! Dle statistik je velmi malá pravděpodobnost, že se seznámíte s introvertní ženou. Proto je vhodné naučit se s partnerkou spolupracovat.

Je snadné ohánět se slovy “muži jsou z Marsu, ženy z Venuše”. Nastavení máme každý jiné, proto je vhodné na sobě pracovat. Oblast lidské psychiky je odborné téma, takže pokud si něčím nejste jistí, je vhodné to konzultovat s odborníky. Stejně tak jako si necháváme poradit na dentální hygieně - jde o naprosto rutinní věc, správné čištění zubů, ale přesto rádi využijeme odbornou péči.

Nevyplácí se hazardovat s vlastní psychikou, ani psychikou jiného člověka. Svěřte se do péče odborníka, který vám může pomoci vaše partnerské vztahy vyřešit.

Článek se svolením převzat od autorky Zuzany Filipové z webu: www.plusjedna.cz 

Publikováno: 11. 10. 2017 10:30 Nahlásit obsah
Loading...