Jak ovlivňuje pořadí, ve kterém jsme se narodili, naši osobnost? Víme odpověď!

Jak ovlivňuje pořadí, ve kterém jsme se narodili, naši osobnost? Víme odpověď! Zdroj: Shutterstock.com

Určitě jste se také setkali s názorem, že nejstarší sourozenci jsou mnohem zodpovědnější a naopak jedináčci bývají sobečtí a vztahovační. Je to však jen zaběhlý stereotyp nebo je to, že to v jakém pořadí jsme se narodili, ovlivňuje naši osobnost, skutečná pravda?

Proto jsme se rozhodli na toto téma zaměřit o něco více a najít na tuto zajímavou otázku odpověď. Teorie o tom, zda je naše osobnost přímo ovlivňována pořadím, ve kterém jsme se narodili, se začala objevovat již v roce 1920 u přítele a kolegy Sigmunda Freuda Alfreda Adlera. Adler věřil, že pořadí, ve kterém se do rodiny narodíte, dost podstatě ovlivňuje vaši osobnost.

Prvorozené dítě (nejstarší)

Podle Adlera má nejstarší dítě tendenci být konzervativní a rádo lidi kolem sebe vede, vzhledem k tomu, že často neslo zodpovědnost za své mladší sourozence. V budoucnu, až vyroste, bude z něj zodpovědný rodič, který rád ve vztahu přebírá iniciativu.

Druhé dítě (prostřední)

Tím, že jeho starší bratr nebo sestra se ho snaží řídit, prostřední dítě má tendenci svého staršího sourozence překonat. V rodině mívají prostřední děti sklony být ambiciózní, avšak ne sobecké. Také si staví nepřiměřeně vysoké cíle a to vede k tomu, že často selžou, což je na druhou stranu udělá silnějšími než kohokoli jiného.

Zdroj: Shutterstock.com Poslední dítě (nejmladší)

Zpravidla toto dítě dostává nejvíce péče a pozornosti od rodičů i od starších sourozenců. To je důvod, proč mohou mít někdy pocit, že nemají volnost a svobodu. Nicméně, tyto děti mají obvykle vysokou motivaci překonat své starší bratry či sestry. Velmi často dosahují velkých úspěchů a rádi získávají uznání. Bývají opravdu výbornými atlety, hudebníky nebo umělci. Nejmladší dětí v rodině mají také tendenci být společenské, naopak je také pravděpodobné, že budou více nezodpovědné a lehkovážné než jejich starší sourozenci.

strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 7. 3. 2017 12:50 Nahlásit obsah