Je lepší být zaměstnaná, nebo podnikat?

Je lepší být zaměstnaná, nebo podnikat? Zdroj: Shutterstock.com

Mnoho lidí, kteří se vymanili z „pout“ klasického zaměstnání a začali podnikat, později poznalo, že se cítí šťastnější a svobodnější. Jsou ale i tací, kteří s podnikáním skončili stejně rychle, jako začali, a nakonec se opět vrátili do zaměstnání. Pojďme si představit základní výhody a nevýhody podnikání v porovnání se zaměstnáním.

1. Časová flexibilita

Jako zaměstnankyně máte většinou pevně určenou pracovní dobu, během níž se musíte věnovat své práci a v případě potřeby být k dispozici svým nadřízeným. Pozdní příchody bývají brány jako hrubé porušení pracovní kázně, tak jako neomluvené dřívější odchody. Máte omezený počet dnů dovolené na každý rok a dovolenou vám navíc ještě musí schvalovat nadřízený.

Jako podnikatelka pracujete, kdy chcete, nebo když je potřeba. Drobné administrativní úkony, které paradoxně umí sežrat nejvíce času, můžete přenechat svým zaměstnancům a věnovat se tak jenom významnějším úkolům.

Mnozí však trpí mylnou domněnkou, že podnikatelé jsou lidé, kteří vstávají v 10 hodin dopoledne, do oběda pracují a pak si už jen užívají, zatímco jim jejich zaměstnanci vydělávají peníze. Opak je ale zpravidla pravdou. Když vám jako zaměstnané skončí pracovní doba, můžete odložit veškeré pracovní povinnosti i starosti bokem. Jako podnikatelce vám ale leží na bedrech de facto neustále, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Ač to tak z pohledu zaměstnance nemusí být vždy zcela zřejmé, podnikání bývá časově ještě náročnější než pravidelné docházení do zaměstnání.

Zdroj: pixabay.com

Výhoda časové flexibility tedy nespočívá ani tak v množství času, který strávíte prací, ale spíše v možnosti svobodně si plánovat splnění pracovních úkonů, což s sebou přináší značnou volnost. Právě tato svoboda bývá častým motivem k tomu začít podnikat.

2. Jistota

Zaměstnání vám dává finanční jistotu v podobě pravidelné výplaty, která se vám na účtě objeví každý měsíc ve smluvně stanoveném termínu. Takovou jistotu vám podnikání bohužel neposkytne. Ať je totiž vaše podnikání sebeúspěšnější, nikdo vám nezaručí, že si každý měsíc vyděláte stejné množství peněz.

Zaměstnavatel je navíc ze zákona povinen vám platit sociální a zdravotní pojištění, které za vás jako podnikatelku nikdo neuhradí.

Další výhodou a jistotou, kterou zaměstnání poskytuje, je rodičovská dovolená a zákonná garance opětovného návratu do zaměstnání po jejím uplynutí. V souvislosti s tím je třeba také zmínit nemocenskou, kdy vám zaměstnavatel i přes pracovní nečinnost vyplácí sníženou mzdu.

Zdroj: pixabay.com

Pokud podnikáte na volné voze a zdravotní důvody vám nedovolí pracovat, pak zůstáváte bez příjmů. Existují sice různá pojištění, které vám zajistí nějaký příjem i v době nemoci, nicméně ta nebývají zrovna laciná. Pro takové situace se proto doporučuje udržovat si nějakou finanční rezervu.

Na druhé straně je třeba si uvědomit, že jistoty, které vám zaměstnání poskytuje, nejsou absolutní. Vyhazov, krach firmy, v níž pracujete – to vše vás o výše zmíněné jistoty může rázem připravit.

3. Zodpovědnost

Poslední bod se týká pouze toho podnikání, které vyžaduje mít zaměstnance. V momentě, kdy pod sebou zaměstnáváte nějaké pracovníky, stáváte se za ně zodpovědnou – a to jak do určité míry z právního a finančního hlediska, tak i z jakéhosi hlediska lidského. Taková zodpovědnost nemusí být každému příjemná.

Zdroj: pixabay.com

Jaká je tedy odpověď na otázku v titulku? Jednoznačná odpověď neexistuje, to si musí rozhodnout každá z vás sama za sebe. Pravidelné vysedávání v kanceláři pod dohledem nadřízených jistě není pro každého, na druhou stranu existují také lidé, kteří se v zaměstnání cítí pohodlně. Lidé, kteří potřebují určitou kontrolu nad svým pracovním životem a které by volnost přicházející s podnikáním paradoxně ještě více spoutala.

Pokud si stále nejste jistá, může vám pomoci můj online kurz, v němž si to, jak se stát Sama sobě šéfem aneb podnikatelkou za 30 dní, vyzkoušíte krok za krokem. Pokud se vám tento článek líbil, neváhejte ho sdílet a posuňte i ostatní ženy na cestě za jejich vysněným podnikáním.


S láskou

Alexandra

Alexandra John pomáhá ženám v tom, aby šly za svým vysněným podnikáním. Je spoluzakladatelkou mezinárodní poradenské firmy Meriglobe Advisory House a autorkou knihy Sama sobě šéfem a online kurzu Sama sobě šéfem aneb podnikatelkou za 30 dní.

Autor:
Publikováno: 6. 6. 2017 10:41 Nahlásit obsah