Nevěra je důsledek, ne příčina

Nevěra je důsledek, ne příčina

Nevěra není příčinou rozpadu vztahu, je to důsledek. Důsledek komunikace, blízkosti a porozumění si dvou lidí.

Pojďme do hloubky, co za nevěrou stojí a proč ji lidi provádějí?

Podstata nevěry tkví v nespokojenosti v partnerském vztahu. Něco nám chybí, jinak bychom to, co potřebujeme, nevyhledávali u cizích, ale dostávala by se nám tato potřeba doma.

Samotné nevěře předchází opadení slepé zamilovanosti, i když člověk má druhou osobu velmi rád (buď se bojí být sám – z jakéhokoliv důvodu, nebo jsou již lidé zavázáni ve vztahu, tj. mají společné závazky: půjčka, hypotéka nebo dítě). Z ohledem na tohle všechno se lidé nerozcházejí, nýbrž se „jen“ podvádějí.

Často bývá důvodem absence vzrušení, akce - jeden je pracovně velmi vytížen, zatímco ten druhý se nudí.

Nevěra je přirozený důsledek toho, když vztah stagnuje

Osoby se odcizí a s ohledem na čas vztah zapadne do rutiny, jen málokteří partneři umí vztah posouvat, inovovat a rozvíjet. Už je to stále dokola, z práce domů, denní povinnosti; drobnosti v práci i doma pak vedou k občasné hádce. Poté se těšíme na dovolenou, dovolená uběhne rychlostí blesku a stále dokola, jediné co se mění, je roční období.

Jak jde čas, odchylky se více projevují, partneři nemají potřebu dopřávat si spontánně drobné radosti (s tím, že stejně to jejich partner neocení). Nenapadne nás jak na počátku vztahu psát SMS, aby ten druhý věděl, že na něj myslíme, že nám chybí, že se na něj těšíme. Tohle období jsme ale měli rádi, u každé SMS jsme se uculovali a bylo nám dobře. A tenhle pocit potřebujeme, aby nám bylo dobře i s ohledem na čas. Právě to je ten důvod, proč se uchylujeme k tomu, že jsme schopni partnera podvést.

Všichni potřebujeme něco, co nám dodává jistotu, že nás ten druhý miluje a že nás jako osobu přijímá a respektuje. A najednou se to ze vztahu vytrácí nebo se to již zcela vytratilo. V ten okamžik je pro nás důležitější člověk, který nám tento pocit dodává, připadáme si vedle něho důležití, cenní a milovaní. Sdílet bližší kontakt je důsledek.

Je dobré v sobě oddělit, co je pro nás fyzický kontakt a sex. U žen je chuť na sex založena především na emocích, pokud se cítí důležité pro muže, milované a je jim nasloucháno, automaticky se plně odevzdávají a jejich chuť na sex stoupá. U mužů jde o fyziologický proces, a pokud se tak nestává, přichází bolestivé stavy. Pokud jde o sex jakožto samotný akt a nenacházejí se v něm žádné emoce, nejedná se o nevěru, ale o uvolnění napětí - z pohledu mužů. Až pokud se do toho vmísí city, je to problém a jedná se o nevěru. To, kdy chceme sdílet veškerý volný čas s třetí osobou, kdy mu vyprávíme o svých starostech, slavíme s ním úspěchy – místo toho, abychom je slavili s naším partnerem, jedná se o problém. A to je ten okamžik, kdy se nám v našem reálném vztahu něco nedostává, ať už je to cílená pozornost, kdy partner věnuje svůj čas jen nám, vykládáme si spolu, podnikáme výlety. Fyzický kontakt, kdy se navzájem jen dotýkáme, usínáme a probouzíme se až po další projevy.

Jak nevěře předejít či předcházet?

Už v době zamilovanosti je vhodné si spolu založit nějaké tradice, zvyky, které jsou jen vaše. Ať už je to každý týden společně v úterý snídat a věnovat čas jen sami sobě nebo navštěvovat pravidelně každý měsíc nějaké veřejné akce. Možností je velké množství, záleží jen na zájmech daného páru.

Spousta osob, která je ve vztahu nespokojená řekne: Proč bych měla pro něj vařit večeři? On pro mě nedělá nic! Proč bych měla vymyslet společný víkend, on žádnou aktivitu neocení. Proč bych měla první krok dělat já? Proč ho/ji to samotného/samotnou nenapadne?

 Ve vztahu jde o dlouhodobé snažení, nejen v době zamilovanosti, kdy jde vše samo. Jde o to nesčítat skutky, kdo pro koho kolik udělal. Je nutné dávat najevo, že stále máte zájem, že stále je pro vás ta osoba důležitá.

Není horšího pocitu, než když žijete s partnerem a pouze přežíváte. Každý chce vnitřně zažívat pocit, že je pro někoho důležitý, že se o něj někdo starostlivě bojí, že jej někdo miluje.

Pokud svému partnerovi tento pocit nedáváte, věřte, že se najde někdo jiný, pro koho on/ona bude důležitý, třeba jen na chvilku, ale i chvilky a drobnosti se počítají.

Pokud se Vám článek líbil, tuhle tématiku řeším na www.plusjedna.cz. Nebo si pořiďte mou knihu Plus Jedna.

Vaše Zuzka 

Publikováno: 7. 11. 2017 10:20 Nahlásit obsah