Nevěra - proč podvádíme a jak to zastavit

Nevěra - proč podvádíme a jak to zastavit Zdroj: shutterstock.com

Pokud vás někdy partner podváděl, víte, že je tato zkušenost nebývale zraňující. Cítíte zradu, zneužití, ponížení - veškeré pochopitelné emoce, které našeho partnera démonizují. "Jak mi to jen mohl udělat?" říkáte si.

Je nevěra přirozená?

Nevěra je často spojována s muži. Ale podle studií The Washington Post 70 % vdaných žen přiznalo, že svého muže v minulosti podvádělo. Pokud je nevěra tolik rozšířená a běžná v nadpoloviční většině vztahů, je naše očerňování partnera relevantní?

Zdroj: shutterstock.com V tuto chvíli se to může zdát těžké pochopit, ale často jsou za nevěrou schované hlubší důvody, proč muži i ženy podvádějí své partnery, zvláště v případech, kdy už mají děti.

Někteří odborníci se shodují na tom, že nevěrníci si zasluhují soucit. Nikdo neříká, že je jejich chování ospravedlnitelné, ovšem jakmile pochopíte, co za nevěrou stojí, můžete spatřit určité sociální a biologické tlaky, které vedou muže i ženy špatným směrem. A některé z těchto tlaků jsou silně spjaty s dědičností - s jejich DNA.

Výzkumný panel YourTango zaznamenal řadu dlouhodobých evolučních předpokladů, které způsobují u žen i mužů poporodní nestabilitu. Může se zdát, že doba lovců je dávno za námi, avšak přetrvává v našem genetickém fondu, který se stále dědí. Připomíná nám dobu, kdy byli muži s více ženami - jednoduše proto, že potřebovali větší záruku pro šíření svého DNA - prostřednictvím plození nových potomků s dalšími ženami.

Výzkumy dále odkazují na primární mateřské pudy, které připadají na zhruba 8. měsíc těhotenství - matka se v této době uzavírá do sebe, aby mohla věnovat veškerou svoji pozornost rostoucímu dítěti uvnitř sebe. V tomto období je běžné, že si partneři a manželé povšimnou určitého odstupu ženy - cítí se odmítnuti a osamoceni, což v nich může vyvolat touhu hledat náklonnost jinde. Zdroj: shutterstock.com

Znamená to snad, že tento druh stresu, který muži podstupují omlouvá jejich nevěru? Samozřejmě, že ne. Ale pudy spolu s genetikou hovoří jasně, ať se nám to líbí nebo ne. Existuje však jeden způsob, jak tyto pocity potlačit.

Komunikace

Připusťe si, že tyto emoce a tlak, který vás může dohnat k nevěře, existují. Mluvte se svými partnery a partnerkami, nebojte se jim sdělit: "Poslyš, tak takhle se teď cítím, pojďme s tím něco udělat." Víte, proč je to důležité? Protože když se cítíme opuštění, děláme špatná rozhodnutí a hledáme útěchu na špatných místech.

Zahájením dialogu se svým partnerem si zachováme čest a naše myšlenky začnou pomalu od záletných myšlenek upouštět. Jak říká jedna z expertek na partnerské vztahy Helen Fisherová: "To nejlepší, co můžete udělat pro svoje děti, je milovat svého partnera."

Pokud i přesto o nevěře uvažujete, buďte ke svému partnerovi upřímní. Upřímnost je důkazem lásky a úcty. I za cenu toho, že budete vypadat jako největší vyvrhelové společnosti, mluvte o svých záměrech pravdu.

Autor:
Publikováno: 3. 10. 2017 09:21 Nahlásit obsah
Loading...