Proč jsou tátové důležití v životě každého syna

Proč jsou tátové důležití v životě každého syna Zdroj: shutterstock.com

Ač obecné přesvědčení, že nejdůležitější roli v životě dítěte hraje matka, existuje několik věcí, které táta zvládne lépe. Zvláště pokud se jedná o vztah se synem.

Přemýšlejte: Život chlapce je v konstatní společnosti žen - nejdříve je veden ve školce a následně ve škole z 90% ženami. Mužské výchovy má velký nedostatek.

Přinášíme vám výčet 8 věcí, které může syna naučit jedině táta.

Vysvětlí mu, jak je v životě důležité vítězit a prohrávat

Kromě kamarádů, kdo je pro dítě nejlepší společností k vyvádění různých her a soutěží? Táta, samozřejmě. Hrát si s tátou má obrovský dopad na formování mužských kvalit. Prostřednictvím takových her se v dítěti probouzí chuť po vítězství. Zároveň dostává možnost zakusit, co je potřeba k tomu, aby vítězství dosáhlo. Sotěžit s tátou přináší i hromadu příležitostí, jak synovi vysvětlit, že porážky jsou běžnou součástí života a když člověk "upadne", stačí se zvednout a pokračovat dál. Dítě se naučí, že selhání není nic hanebného. Zdroj: shutterstock.com

Naučí ho, jak se správně chovat k ženám

Maminka jistě také dokáže svému synkovi vysvětlit, jak se má správný muž chovat k ženě. Ale pouze táta je schopen jít příkladem tím, jak se sám k ženám chová. Tuhle schopnost se nenaučí od kamarádů, ani nevyčte na internetu, tohle se naučí pouze a jenom od svého táty.

Stačí brát syna na nákup květiny pro maminku, v obchodě prohodit pár slov s prodavačkou. Dítě začne samo vnímat, že komunikovat s neznámými ženami a být k nim milý, není nic složitého.

Komunikuje s ním o lásce jako chlap s chlapem

Dozvědět se co nejvíc o všemocném pocitu lásky z mužských rozhovorů má na výchovu obrovský dopad. Obzvláště pro teenagery jde o cenný dar, když táta promluví o své první lásce a prvním rande, o důležitosti nespěchat a počkat na správnou dívku, která v srdci vyvolá jiskru. Takové rozhovory jsou nesmírně důležité pro vytvoření vzájemné důvěry.

Učí ho, jak se bránit

Táta je jediný, kdo může svého syna naučit, jak být silný, aby se dokázal postavit za sebe nebo za správnou věc. Naučí ho, kdy stojí za to se bránit a kdy je rozumnější nedbát provokace a odejít. Správný táta vysvětlí, že laskavost není slabost. Zdroj: shutterstock.com

Pomáhá mu najít svůj vlastní pohled na svět

Není potřeba nic speciálního dělat. Jen tu být a čas od času mluvit. Dítě musí rozumět, že tady není pouze maminka, plná požadavků a očekávání, ale je tu i další osoba s jiným přístupem. 

Samozřejmě, pokud jde o výchovu, rodiče by měli stát při sobě, ale pokud jde o názory na svět, jejich filozofie může být odlišná - a to je v pořádku. S pomocí táty dítě uvidí, že existuje několik názorů na stejné věci, dítě se učí analyzovat další pohledy a vytvářet si svůj vlastní.

Obohatí dětské zážitky novými pocity

Všechno to začalo, když byl ještě malé miminko. I když mu bylo třeba jen půl roku, cítil rozdíly mezi mužskými a ženskými projevy lásky. Na rozdíl od náruče a pohlazení své maminky, s tátou zažíval aktivní hry a zábavu. Někdy takovým hrám maminky přihlížejí s "klidným" zděšením, ale věřte, že dětem se tím dostává množství vizuálních, sluchových i hmatových pocitů a nových zkušeností s prostorovým cítěním, které obohatí jejich život.

Učí ho chlapské triky

Mnohé ženy považují hry tátů a synů za magické - založit oheň, používat kladivo, opravit auto. I přesto, že vaše dítě vyrůstá ve městě, jednou se mu určitě bude hodit zapálit oheň - i když třeba jen pro podpálení grilu. V očích společnosti připíše každá z těchto dovedností vašemu synovi stovky bodů. Zdroj: shutterstock.com

Pomáhá mu zvládnout domácí povinnosti

Od vázání kravaty, holení nebo žehlení košile. Ačkoliv je možné veškeré informace najít na internetu, není nad to, když se je dozví přímo od svého táty. A ano, je to táta, kdo také může synovi ukázat, že i muž může vařit. Tedy alespoň tak, aby nezemřel hlady.

Autor:
Publikováno: 26. 9. 2017 15:05 Nahlásit obsah