Prožíváte emoční bolest? Buddhisté vám k tomu chtějí něco důležitého říct

Prožíváte emoční bolest? Buddhisté vám k tomu chtějí něco důležitého říct Zdroj: shutterstock.com

Slyšeli jste někdy o buddhistických principech existence? Pokud ne, jedná se o 3 pravdy života, které provázejí buddhistickou filozofii. Jejich porozumění může lecos ve vašem životě změnit.

Dukkha (strastiplnost): Život je bolestivý a způsobuje utrpení.
Anitya (pomíjivost, nestálost): Život se neustále mění.
Anatma (ne-já): Naše já se neustále mění.

V tuto chvíli budeme hovořit o druhém principu Anitya a řekneme si, jak jej do svého života přijmout, abychom mohli snížit naše utrpení. Zdroj: shutterstock.com

Co znamená Anitya neboli impermanence

Buddha popsal svět v nekonečném pohybu. Věřil, že všechno na světě je proměnlivé a v nepřetržité transformaci. Jinými slovy, všechno existuje od okamžiku do okamžiku a vše se pohybuje od narození ke smrti.

Tento princip můžeme pozorovat v každodenním životě. S každým novým dnem se mění i naše buňky, rozvíjí se naše myšlení, mění se teplota a kvalita vzduchu. Všechno kolem nás je jiné. Vždy, každý den, kažou minutu.

Nic není trvalé a neurovědy souhlasí: Všechno se mění, i my.

Většina z nás věří, že naše já - naše esence, naše bytost - se nemění. Jinými slovy, jsme stejná osoba, kterou jsme byli před pěti lety. Buddhisté ale tvrdí, že to je jen iluze, protože jsme v neustálém proudu vědomí. Nedávný výzkum v neurovědách toto tvrzení podpořil. Evan Thompson, proferos filozofie z University of British Columbia, říká: "Z perspektivy neurovědy jsou mozek a tělo neustále v pohybu. Neexistuje nic, co by odpovídalo úzusu, že existuje neměnné já."

Jak můžeme ve svém každodenním životě využít principu Anitya?

Podle buddhismu naše utrpení vychází z tendence připoutávat se k našim touhám. Tyto touhy jsou různého charakteru - od hmotných předmětů, smyslných potěšení po vztahy. Důvodem, proč naše touha přináší utrpení, je fakt, že připoutanost k věcem, lidem, zážitkům je pomíjivá a nás doprovází strach z jejich ztráty.

Připoutaností se pokoušíme věci, vztahy, prožitky ovládat. Pokud se změní jediná konstanta ve vesmíru, následuje bolest, protože se nedokážeme konstantnímu toku vesmíru podvolit. Zdroj: shutterstock.com

Co tedy můžeme udělat místo toho?

Naučme se příjmat změny! Přijímat fakt, že vše je pomíjivé nám pomáhá vážit si všeho, co prožíváme v současnosti, právě teď: naše vztahy, náladu, tělo, zdraví, počasí.

Musíme si vychutnat okamžiky, které máme rádi, protože nebudou trvat věčně. Stejně tak, když prožíváme něco negativního, víme, že to není napořád.

5 způsobů, jak přijmout myšlenku impermanence

1. Snižte svá očekávání

Mnoho z nás má velká očekávání - od rodiny, podnikání nebo partnerského života. Očekáváme, že tak jak to je teď, už to zůstane a bude to trvat navždy. Ale nic netrvá věčně. Samozřejmě můžeme mít nějaká očekávání, jak bychom si věci přáli, ale neměli bychom se k nim připoutávat.

Když si nastavíte rozumná očekávání a nevyžadujete konkrétní výsledky, budete schopni lépe reagovat na změnu a budete zdravěji reagovat, pokud něco z toho nevyjde nebo něco ztratíte.

2. Připouštějte si možnost změny

Osvojujte si fakt, že změna se může stát rychle a kdykoli to nebudete čekat. Naučit se rozvíjet tento způsob myšlení umožňuje nechávat věci, aby se děly, místo toho, aby se staly terčem popírání a odporu.

3. Akceptaci změny procvičujte a přijímejte ji

Mnozí z nás se zoufale snaží zabránit tomu, aby se v našem životě udála jakákoliv změna, protože se obáváme neznámého. Místo toho, abychom změně odolávali, dovolme změně přijít a akceptujme ji. Tento postoj nám velmi usnadní život.
Pokud odmítáte přijmout negativní emoce, jako je úzkost, situaci si skutečně zhoršujete, protože bojujete proti ní. Okolnosti nebudou vždy vypadat tak, jak chcete - a to je v pořádku. Objasnění situace, přijmutí faktu a jeho akceptace, vám pomůže změnu přijmout snáze. Zdroj: shutterstock.com

4. Učte se ze svých zkušeností

Každou změnu přijímejte jako lekci, ze které se můžete mnohé naučit. Pokud se snažíte udržet všechno "při starém", znamená to, že se neměníte a ani nerostete. V životě je možné růst mnoha různými způsoby. Změna a nové zkušenosti můžou být nejlepším učitelem, ale pouze v případě, že se chcete učit.

5. Přijměte moudrost

Když se naučíte změny přijímat a učit se z nich, otevřete prostor pro vnitřní mír. Místo bojů proti principům vesmíru, přinesete do svých životů klid a radost. A i když s vámi život někdy pořádně zatřese, uvědomíte si, že změny vás nemohou zlomit.

Když přijmeme změnu a učíme se z ní, změna už nikdy nebude náš nepřítel. Stává se naším učitelem.

Autor:
Publikováno: 24. 9. 2017 15:06 Nahlásit obsah