Šeptej! Aneb proč vás (ne)vzrušují podivné zvuky ASMR

Šeptej! Aneb proč vás (ne)vzrušují podivné zvuky ASMR Zdroj: shutterstock.com

Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) je navozování stavu relaxace, uvolnění a blaženosti prostřednictvým různých zvuků. Na internetu můžete pod zkratkou ASMR shlédnout tisíce videí z celého světa, která v lidech vyvolávají různé reakce.

Pro jedny způsob dokonalého uvolnění, pro druhé nesnesitelné pocity trapnosti. Metodu ASMR neboli "mozkový orgasmus" popsala už v roce 2010 Jennifer Allenová z USA. Jedná se o pocity brnění na kůži, které tipicky začíná na pokožce hlavy a pokračuje po páteři na zadní stranu krku. Tyto pocity jsou vyvolány zvuky v intimní atmosféře, kterou tvoří především šepot, jemné mlaskání, šustění prstů při otáčení listů v knize, klepání po stole nebo přejíždění rukou po látce. Způsobů a zvuků, jak dosáhnout "mozkového orgasmu", může být nekonečné množství.
Zdroj: shutterstock.com Zdá se vám to zvrácené? Věřte, že existuje značná část populace, která přesně takový stimul v životě vyhledává. "Šepotavý hlas mi připomíná dětství a maminčinu náruč, když mi před spaním povídala pohádku a hladila mě přitom po vlasech. Mně se to líbí", říká 22letý student Vojta. Z psychologického hlediska v nás mohou tyto zvuky navozovat pocit bezpečí a uvolnění. Dalo by se říci, že  jsou příjemné především těm, kteří v životě pociťují nebo pociťovali určitou emoční prázdnotu nebo jsou osamělí. Zdroj: shutterstock.com Jak to tedy vypadá? V drtivé většině videí je interpretem mladá a pěkně upravená žena, která sedí před mikrofonem a šeptá. Uvádí se, že nezáleží na tom, jakým jazykem interpret/ka mluví, nebo co konkrétně říká. Záleží hlavně na tónu a zabarvení hlasu, hlasitosti poslechu a celkové schopnosti intonace. Vzhledem k povaze a účelu přednesu vznikly dva proudy: první ASMR s čistě euforickou a relaxační povahou a druhý ASMRotica k sexuální stimulaci.

U ASMR ale platí, že co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému: "Jakobych někomu vlezla do ložnice a neměla tam co dělat. Mám v sobě neuvěřitelný pocit trapnosti a studu"​​​​, říká 30letá pedagožka Petra. Většinu lidí tato metoda irituje a kromě prvotního šoku v nich nevyvolá žádné stimulační účinky. 

Youtuber Adam, první muž se snažil ASMR přijít na kloub. Podívejte se, jak se s tím popral:

I když je metoda známa více než 10 let, pro většinovou populaci jde o zcela nový a neznámý fenomén. V redakci jsme se rozhodli rozšířit kolegům obzory a pustili jim pár videí. Tady jsou jejich reakce: 

Tomáš P.: "To není uklidňující, mně to leze na nervy, že jí nerozumím!"  

Daniel S.: "Ty holky jsou celkem pěkný, ale jinak je to strašný."

Vendy K.: "Panebože neeee!"

Tomáš K.: "To je strašný, vypněte to!"

Evidentně nejsme cílovka. Ale co vy? Jak na vás videa působí? Podělte se s námi v komentářích ;-)

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2017 10:32 Nahlásit obsah
Loading...