Smrt domácího mazlíčka prožíváme, jako by odešel blízký člen rodiny: Jak se s ní vyrovnat?

Smrt domácího mazlíčka prožíváme, jako by odešel blízký člen rodiny: Jak se s ní vyrovnat? Zdroj: Shutterstock.com

Ať už máte doma psa, kočku nebo papouška, jistě jej považujete za dalšího člena rodiny. O to bolestnější bývá jeho ztráta. Jistě si stále živě vzpomínáte na to, jak vám v dětství zemřel váš první domácí mazlíček. A má to svůj důvod. Podle psychologů nás totiž ztráta milovaného zvířete ovlivňuje víc, než si myslíme.

Ztráta domácího mazlíčka: Stejně bolestivá jako odchod blízkého přítele

Říkáte si, že je to „jenom“ pes, kočka nebo třeba papoušek? Kdo tím sám prošel, bude jistě souhlasit s tím, že ztráta domácího mazlíčka může být pro člověka stejně bolestivá, jako když ztratíme člena rodiny nebo blízkého přítele. Toto zvíře nás totiž provázelo v časech dobrých i zlých a bylo nám věrným společníkem, i když jsme si cítili úplně sami.

Podle specializovaného portálu Psychologytoday.com je proto zcela přirozené, když kvůli smrti domácího mazlíčka truchlíme, jako by nás opustil velmi blízký člověk. I když naše pocity naše okolí mnohdy nechápe nebo bere na příliš lehkou váhu, bolest z odchodu bývá hodně velká. A to větší, než si nezasvěcení lidé dokážou vůbec představit.

Zdroj: Shutterstock.com

Kdo bolest prožívá nejvíc? Děti, senioři a osamělí lidé

Domácí mazlíčci žijí bohužel pouze zlomek života lidského. Neúprosný čas na tato zvířata, která nám přirostla k srdci, prostě nebere ohledy. Ať už chceme, nebo ne, musíme se s nimi jednou rozloučit.

Tuto bolest více prožívají hlavně děti, které nejsou ještě dostatečným způsobem emočně vybaveny na tuhle ztrátu. Dost špatně odchod mazlíčka berou také senioři a lidé, kteří žili se zvířetem sami a byli tak na něj velmi fixováni.

Tip: Má-li vaše dítě domácího mazlíčka, připravte jej dopředu na to, že jeho oblíbené zvíře jednou umře. Zvlášť je-li je jeho zvířátko starší nebo nemocné. Pravidelně si o tom vyprávějte. Vaše dítě pak bude zvládat smrt svého domácího mazlíčka mnohem líp a nebude pro něj tolik traumatická.

Jak se vyrovnat se smrtí domácího mazlíčka? Zkuste tuto strategii

1. Vaše emoce musí ven, proto je rozhodně nepotlačujte. Nestyďte se v rodinném kruhu upustit pár slz, vaši nejbližší vás pochopí.

2. Se zvířátkem, které vás opustilo, se důstojně rozlučte. V kruhu rodiny mu připravte rozlučkový rituál. Anebo mu napište dopis na rozloučenou. Tímto způsobem jeho smrt uzavřete hlavně sami v sobě.

Zdroj: Shutterstock.com 3. Věnujte se zálibám, které máte rádi. Od smutné a rozmrzelé nálady vás odvede hlavně aktivní pohyb. Běhejte, jezděte na kole nebo cvičte jógu.

4. Myslete na zemřelé zvíře jenom v tom dobrém. Vzpomínejte na hezké momenty i vtipné chvíle, které jste spolu zažili. Prohlížejte si fotky. A mluvte o svých vzpomínkách i s ostatními.

5. Rána po odchodu zvířete se vám rychleji zacelí, když si po jeho smrti pořídíte mazlíčka nového. Pokud máte pocit, že ještě potřebujete čas, tak chvíli vyčkejte.

Autor:
Publikováno: 27. 5. 2019 14:10 Nahlásit obsah