Světový den duševního zdraví si připomínáme 10. října. Slavíme jej již od roku 1992

Světový den duševního zdraví si připomínáme 10. října. Slavíme jej již od roku 1992 Zdroj: Shutterstock.com

Když je naše duševní zdraví v pořádku, znamená to, že jsme fit nejen po psychické, ale i fyzické stránce. Péči o své duševní zdraví bychom však neměli podceňovat. Na tuto skutečnost apeluje Světový den duševního zdraví, který si každoročně připomínáme 10. října.

Světový den duševního zdraví se poprvé slavil v roce 1992

Světový den duševního zdraví slavíme již 28 let. Poprvé byl vyhlášený v roce 1992 Světovou organizací pro duševní zdraví. Co je hlavním posláním tohoto významného dne? Přimět veřejnost k tomu, aby se více zajímala o své duševní zdraví. Jak statistiky napovídají, výskyt psychických potíží v naší populaci stále narůstá.

Co duševní zdraví znamená

Co si pod pojmem duševní zdraví vůbec představit? Duševní zdraví představuje naši psychickou pohodu a vyrovnanost. Když jsme duševně zdraví, dokážeme přijímat a zpracovávat informace, umíme logicky myslet a řešit problémy, vytváříme nové věci, komunikujeme s druhými, účastníme se dění kolem sebe a umíme si zdravě zvyknout i na nové situace. 

Jsme dále citově vyrovnaní, své emoce máme pod kontrolou, ovšem jsme také empatičtí a dokážeme se uvolnit. Souhrnně tak můžeme duševní zdraví označit jako stav osobní pohody.

Zdroj: Shutterstock.com Duševní zdraví není samozřejmost

Světový den duševního zdraví, který si připomínáme 10. října, však upozorňuje, že duševní pohoda není u mnohých z nás samozřejmost. V celosvětovém měřítku zaznamenaly v posledních desetiletích psychické poruchy a nemoci obrovský nárůst. 

Co se České republiky týče, v posledních patnácti letech vzrostl počet psychiatricky nemocných pacientů o neuvěřitelných 80 procent. Statistiky napovídají, že s psychickou poruchou má problémy každý pátý člověk. Jeden člověk z 25 s duševní poruchou či nemocí žije dokonce trvale. Psychické poruchy přitom propukají až u 75 procent pacientů již před 24. rokem jejich života.

Pomocnou ruku vám podá psycholog, psychiatr i specializovaná poradna

Máte-li potíže s psychickým zdravím, navštivte odborníka, který vám s vaším problémem pomůže. V současné době mají lékaři opravdu spoustu účinných možností, jak vaše duševní poruchy či nemoci vyřešit. 

Využít můžete služeb psychologa, který využívá zvláště psychologické prostředky pomoci, tedy psychoterapii. Takový psychiatr vám může předepsat vhodné léky k odstranění některých psychických potíží. Pomocnou ruku vám rovněž podají i služby specializovaných poraden. Jde například o manželské poradny nebo pedagogicko-psychologické poradny.

Zdroj: Shutterstock.com Jak ovšem každoročně apeluje Světový den duševního zdraví, i v dnešní době má veřejnost vůči psychicky nemocným lidem spoustu předsudků. Lidé, kteří mají psychické problémy, se bojí, že si na ně bude veřejnost ukazovat, a proto mnohdy včas nevyhledají lékařskou péči.

Jak pečovat o své duševní zdraví

  • Buďte aktivní. Sportujte a věnujte se svým dalším zálibám.
  • Dělejte to, co vás baví a v čem jste dobří.
  • Stýkejte se s rodinou a přáteli. Neustále se socializujte. Pečujte s láskou o druhé.
  • Mějte se rádi takoví, jací jste.
  • Mluvte nahlas o svých pocitech.
  • Naordinujte si vyvážený a pestrý jídelníček plný kvalitních pokrmů. Zaměřte se také na dostatečný pitný režim.
  • Pokud máte problém, požádejte o pomoc. Neuzavírejte se před druhými.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím.
Autor:
Publikováno: 9. 10. 2020 14:00 Nahlásit obsah