Tajemstvím úspěchu je umět začít

Tajemstvím úspěchu je umět začít Zdroj: shutterstock.com

Určitě víte, jak těžké je věci dokončovat. Když se nám to podaří, naše dílo může být viděno, používáno a třeba i milováno. Avšak důležitější než věci dokončit, je věci začít vůbec dělat. Protože i proces dokončování je začátek.

Zdá se to samozřejmé, ale není. Věděl to i Mark Twain, když řekl, že "Tajemstvím úspěchu je umět začít". Nikdy nezačínáme jednou. Mnohokrát stojíme u svého projektu na samotném začátku - start prožíváme v každém okamžiku, kdy se pro něco rozhodneme.

Zvládnout dokončit své projekty je stejně těžké jako je začít - musíme odstartovat svůj první krok k jejich dokončení. Je to ten nejzásadnější moment - a bývá často výzvou. Musíme se umět postavit své rozběsněné mysli, která nás rozptyluje, postavit se tlaku na hrudníku, který nás od začátku našeho dokončení věcí brzdí. Zdroj: shutterstock.com

Často prožíváme obavu, že druzí jsou lepší než my, pracují rychleji a jsou více oblíbení

Podléháme našim výmluvám a často si klademe otázku: "Jaký má smysl vytvářet další věci v tomto velkém a hlučném světě, který je už i bez nás plný úžasné práce a neuvěřitelného talentu druhých? Co když se nikomu nebude líbit to, nad čím teď trávím měsíce svého života? Co když si o mně budou druzí myslet, že jsem se zbláznil? A nebo ještě hůř, co když to bude všem úplně ukradené?"

Lepší by bylo vůbec nezačínat, viďte? Kus vašeho já ale křičí. Je to tlumený hlas, který vychází z tmavého rohu vaší duše. Říká, že svět vás potřebuje. Věřte, že tento souboj mezi strachem a důvěrou prožívá každý člověk. Ale vy máte teď možnost naučit se "začít" lépe. Zdroj: shutterstock.com

Jak na to?

Na začátek procvičte své tělo a zhluboka dýchejte. Do vašich unavených tepen tak rozproudíte krev. Pamatujte si - unavené tělo znamená zchátralou a nefunkční mysl. Cvičení vás uvolní a budete se po něm bezpodmínečně cítit lépe. Dobrý pocit ze sebe sama usnadní váš start.

1. Jezte slona po kouskách

Velkou chybou je pustit se do svého projektu najednou. Pamatujte si, že vždy je důležité "jíst slona po kouskách".

Začněte pěkně pomalu a ptejte se sami sebe: co je tím nejmenším počátečním krokem, který v tuto chvíli musím udělat, abych se mohl dál pohnout? Svoji představu a daný krok si v mysli ohraničte bočními nárazníky jako v bowlingu - ty vám budou ukazovat jasný směr vaší cesty. Když si vaše úkoly takto rozkouskujete, nebudou působit tak ohromným dojmem a vy zjistíte, že jejich splnění nakonec nebude tak těžké. Zdroj: shutterstock.com

2. Vrhněte se na další krok

Připomínejte si, že je vlastně zábavné nevědět, jak to celé dopadne. Pokud vám to práce dovolí, najděte v ní zábavu a humor. Naučte se pozitivně přijímat, pokud zrovna nejste na něco připraveni. Když se tento pocit naučíte přijímat, nebudete mít už nikdy důvod utíkat.

Dovolte si vytvořit věc, kterou nakonec zahodíte do koše. Když se vám něco nepodaří, zastavte se a řekněte si: "OK, kus práce už jsem udělal. Opravím to a pokračuji dál".

3. Změňte prostředí

Nezdařilé začátky jsou symptomem špatného prostředí, které je potřeba změnit. Je nepříjemné pracovat v prostředí, kde se necítíte dobře. Třeba potřebujete jiné místo, kde můžete tvořit nebo může pomoci trocha pohybu mezi různými místy. Můžná bude stačit jen otevřít okno a nadýchat se čerstvého vzduchu. Když je váš mozek bez nápadu a plíce bez vzduchu, vemte svůj notebook a vyjděte ven na ulici. Je to mimořádně skvělá záležitost - pohyb, chůze, podněty města, přírody,... Všechny nápady, které k vám budou přicházet poctivě zapisujte, protože brzy se nahromadí a ... ucítíte, jak musíte spěchat zpět a rychle začít. Zdroj: shutterstock.com

4. Vizualizujte si dokončení vašeho projektu

Zahrejte si na pár minut oblíbenou hru - zvýší vám to pocit vnitřní radosti a navodí ve vás krativní náladu. Zavřete oči a vizualizujte si v hlavě svůj projekt. Je to velmi důležitá součást vašeho prvního kroku, protože vám pomáhá vcítit se do pocitu toho, jaké to bude, až bude váš projekt hotový. Vizualizaci si procvičujte se všemi vůněmi, zvuky a barvami. Když zpátky otevřete oči, budete hned vědět, jaký krok bude následovat.

5. Položte si několik otázek:

  • Co je fascinujícího na tom, co dělám?
  • Jak si můžu práci užít?
  • Co můžu udělat proto, aby byl tenhle projekt co nejlepší?
  • Co je ten nejmenší a nejtriviálnější krok, který teď můžu udělat?
  • Pro koho to dělám a proč to potřebuje?
  • Proč to dělám, co je ten nejdůležitější důvod číslo jedna?
  • Jak to můžu zvládnout udělat za čtvrtinu času?

6. Zamezte prokrastinaci

Prokrastinace se rodí z nedostatku energie a první krok vyžaduje velké množství nadšení a energie. Váš strach je vytlačuje. Kdo chce zůstat se strachem? Musíte vykročit - udělejte jasný první krok, zřetelný velký a svoji nohu posuňte dopředu.

Teď jste začali.

Na jakém projektu děláte?

Autor:
Publikováno: 13. 10. 2017 07:00 Nahlásit obsah