TEST: Vytáčí vás tyto zvuky? Možná trpíte nemocí

TEST: Vytáčí vás tyto zvuky? Možná trpíte nemocí Zdroj: www.shutterstock.com

Jedná se o nemoc zvanou misofonie. V podstatě jde o to, že lidem s touto poruchou vadí rušivé zvuky jako hltání, pískání, prskání, kýchání, mlaskání, funění, žvýkání, chroupání či třeba hlasité dýchání. Tyto zvuky jsou sice vesměs nepříjemné skoro pro každého, jenže u postižených je tento pocit "nepohodlí" dotažen do naprostého extrému.

Po jednom ze zmíněných spouštěčů se může lidem se sníženou tolerancí ke konkrétním zvukům dovalit nával stresu, frustrace a nutkání eliminovat původ zvuku, což může vést až ke nekontrolovatelnému hněvu. Agrese sice potom odezní stejně rychle jako přišla, i přesto je však třeba problém neskrývat a řešit ho. Může to totiž vést až k depresím a dalším mentálním poruchám.

Lidé sužovaní misofonií se o problému často stydí mluvit, nabudou pocitu, že by svěřený jedinec bral nemoc spíše jako vtip a přehnanost.Tak to ale samozřejmě není. Nemoc je definována od roku 2001 a v roce 2013 byla navržena na zařazení mezi psychiatrické nemoci. Bylo totiž potvrzeno, že u nemocných došlo ke změně na frontalním laloku mozkové kůry.

Zdroj: verenigingmisofonie.nl Současně na nemoc neexistuje žádný lék a spíš ani nebude. Nicméně i tak si od ní lze alespoň ulehčit ve formě nácviků na dané zvuky, meditací či terapií, které pomohly více jak 80% pacientům.

Pokud misofonii máte - nezoufejte, nejspíše jste také kreativně talentovaní, což prokazuje nedávná studie z univerzity v Illinois. Touto poruchou trpěli také i géniové jako  Anton Pavlovič Čechov, Charles Darwin nebo Marcel Proust.

Autor:
Publikováno: 23. 5. 2018 11:35 Nahlásit obsah