Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Muži u porodu: ano nebo ne?

Muži u porodu: ano nebo ne?

Přítomnost muže u porodu je dnes fenoménem a stává se naprosto běžným. Za nenormální chování se naopak považuje jeho absence. Málokterá žena vyžadující svého partnerka u sebe se však pozastaví nad vyplývajícími přínosy a riziky.

V historii muži věděli, že porod je výhradně ženskou záležitostí a podle toho se také zařizovali. Na počátku našeho století je však přítomnost muže téměř vyžadována a mnohé ženy si porod bez něj nedokáží představit. Zařídily se podle toho i porodnice, které muže doslova vítají.

Ženy začaly chtít muže u porodu v minulém století, kdy se porod začal přesouvat z domácího prostředí a malých klinik do obrovského sterilního prostředí porodnic. Je pochopitelné, že žena osamocená v cizím prostředí plném přístrojů bude spokojenější a méně stresovaná ve společnosti blízké osoby. Co na to ale muži?

„K porodu se mi příliš nechtělo, připadá mi, že to pro muže není přirozené. Také jsem měl strach, že se tam někde složím. Nakonec mne ale partnerka přesvědčila a já toho nelituji.“

„U porodu jsem nebyl. Diskutovali jsme o tom s manželkou a ona nechala rozhodnutí na mě. Někde podvědomě jsem cítil, že muž u porodu být nemá a také jsem měl strach, jak by to nakonec mohlo ovlivnit náš sexuální život.“

„Na porod jsem se těšil, byl jsem přítomen u narození dvou našich synů a nepropásl jsem ani dcerku. Myslím, že to utužilo nás vztah s manželkou.“

Existuje mnoho rozdílných partnerských dvojic, které se liší délkou vztahu, stupněm intimity a dalším. Stejně tak jsou rozdílní i muži- někteří dobře snášejí pohled na krev a dokážou zachovat chladnou hlavu. Někteří muži mají nutkání být aktivní ve třetí fázi porodu, kdy rodička potřebuje klid a odpočinek, kdy pozoruje své dítě a dotýká se ho. Vše, co ji od toho odvádí, ruší vyplavování oxytocinu a uvolnění placenty.

Důležitá je otázka sexuálního života po porodu, kterého byl muž svědkem. Muž se při porodu totiž nedívá na svou milenku, ale na budoucí matku a v některých případech ji nedokáže opět vnímat jako přitažlivou a sexuálně vzrušivou. Psychologové tomu říkají Madonin komplex, který může být jen dočasnou záležitostí a po určité době odeznít. V horších případech je nutné vyhledat odbornou pomoc. Výzkumy tvrdí, že až 75 % párů se po společném porodu a uplynutí šestinedělí miluje výrazně méně často. Stojí za tím prožitý stres muže, který u porodu bezmocně sledoval svou ženu trpět, stojí za tím také i žena, která je unavená a necítí se být dostatečně atraktivní.

Existují pochopitelně i opačné tendence, kdy společný porod partnerskou dvojici ještě více spojí. Muži si poté utvoří k dítěti pevnější pouto, často jej přebalují a věnují mu pozornost, až na škodu ženy, která se může cítit odstrčená.

Měla jste svého muže u porodu? Chtěla byste jej u sebe? Podělte se s námi v komentářích.

Autor:
Publikováno: 1. 2. 2013 13:05 Nahlásit obsah