Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Na co si dávat pozor při výběru jména pro své dítě?

Na co si dávat pozor při výběru jména pro své dítě?

Výběr jména pro naše děťátko je velmi důležitým krokem, který je potřeba náležitě zvážit. Měli bychom vybírat jméno, které se bude líbit nejen nám, rodičům, ale u kterého je alespoň nějaká šance, že se bude líbit i samotnému dítěti. Jméno bude s vaší dcerou nebo synem spojeno po celý život a mohlo by mu přinést nějaké ty nepříjemné chvíle. Výběr jména je vždy samozřejmě zcela intimním rodinným procesem, záleží na mnoha okolnostech, ale pár obecných rad by se mělo dodržovat vždy. Na co si tedy dát pozor?

Rodné jméno zde není samo o sobě, funguje v těsném sepětí s příjmením. Proto se k němu musí hodit.

Nemělo by být ani příliš dlouhé, ani příliš krátké. Pokud má někdo velmi dlouhé příjmení, rodné jméno bychom měli vybrat kratší, a naopak. Pokud je vaše příjmení třeba Černohlávková, rozhodně by se dcera neměla jmenovat Anastázie, ale třeba Nela. Podepisování by jí trvalo velmi dlouho a často by se jméno s příjmením ani nemuselo vlézt do řádků či okýnek některých formulářů.

Nemělo by být podobné s příjmením (a totožné už vůbec ne). Pokud je příjmení například Karlík, nemělo by se volit křestní jméno Karel, ale jakékoli jiné. Petr Petr samozřejmě také není vhodná kombinace.

Mělo by být snadno vyslovitelné. Rodné jméno by nemělo končit na stejnou hlásku, na jakou začíná příjmení. Vyvarujte se tedy kombinací, jako je Matyáš Šípek nebo Řehoř Říčka (zde ještě berme v úvahu možnost, že hlásku Ř se poměrně hodně lidí nikdy nenaučí správně vyslovovat).

Jméno a příjmení by se k sobě mělo hodit i původem. Pokud má člověk typicky české příjmení, měl by k němu dostat i české jméno (nebo přesněji řečeno za české pociťované, původ většiny křestních jmen není slovanský, ale cizí, avšak za česká je považujeme, protože jsou již po velmi dlouhou dobu součástí našeho kalendáře).  K příjmení Pěnkavová je rozhodně lepší jméno Eva než třeba Vanessa. Stejně tak proč volit cizí varianty českých jmen, tedy např. Georg místo Jiří nebo Nikolas místo Mikuláš.

Nedávejte jméno, které je právě nejoblíbenější a dává se nejčastěji. Oblíbenost jmen se mění. Ta jména, která byla oblíbená před padesáti lety, už se dnes dávají méně, stejně tak byla jiná situace, než je teď, třeba před dvaceti nebo i jen pěti roky. Pokud dáte svému dítěti jméno, které je za poslední rok dva nejoblíbenějším a nejčastěji dávaným, musíte počítat s tím, že až půjde do školy, bude dětí se stejným jménem ve třídě hned několik, což není příliš praktické (na mém oboru na vysoké škole bylo celkem 10 studentů a z toho byly čtyři Veroniky). V posledních pár letech se nejčastěji vybírají jména Tereza, Eliška, Jan a Jakub.

Ale ani příliš neexperimentujte. Samozřejmě nemusíte vybírat z dvaceti nejčastějších jmen, můžete zvolit i nějaké méně obvyklé. Ale nevybírejte raději takové jméno, které u nás skoro nikdo jiný nemá. Nic příliš exotického, ani příliš složitého, pro většinu lidí neznámého. Dítě by potom mohlo mít problémy s vysvětlováním, jak že se to vlastně jmenuje. Darja nebo Anděla jsou poměrně známá a i do jisté míry používaná jména, o tokové Polině, Gerlindě nebo Aileen už se to příliš říct nedá.

Pokuste se tedy spíše o zlatou střední cestu, co se obvyklosti a oblíbenosti jmen týče. Vaší ratolesti to může celý život pomáhat.

A jak je to se zákonem?

Kromě těchto obecných rád je zde ještě český zákon (nový od roku 2001), který neumožňuje vybrat úplně libovolné jméno. U českých dětí lze zapsat jedno nebo maximálně dvě rodná jména. Nesmí se jednat o jména stejná, zkomolená, zdrobnělá ani o domácí podoby jmen. Jméno samozřejmě musí odpovídat pohlaví dítěte a nesmí ho mít již jeho sourozenec. Matriky mají seznamy schválených jmen. Pokud zde vámi vybrané jméno nenajdete, můžete doložit, kde se používá (tedy v jakém kalendáři), a požádat o jeho schválení. Nelze chtít jméno vámi vymyšlené.

Autor:
Publikováno: 23. 8. 2012 21:35 Nahlásit obsah