Jak správně jíst o Vánocích a nemít výčitky svědomí

Jak správně jíst o Vánocích a nemít výčitky svědomí

A jéje, máme tu zase Vánoce. Také vás kromě mas lidí v obchoďácích, hrůzostrašných a oposlouchaných koled a dlouho odkládaného úklidu straší pomyšlení na to, co proboha budete po svátcích nosit? Zase se do ničeho nevejdete, bude vám špatně a budete mít výčitky svědomí z přežírání se vánočními pochoutkami. Jenže ono je to všechno tak dobré, že?

Ono se lehce řekne, že se letos žádné vánoční obžerství konat nebude. Ale pak se ocitnete na návštěvě u babičky, která vám pod "pohrůžkou smrti" nutí výbornou tvarohovou vánočku a u tetičky z venkova, která má ještě zbytky ze zabíjačky. No nedejte si ty dobré vanilkové rohlíčky, panáka slivovičky a k tomu řízek se salátem, letos vlastně již potřetí. Chtělo by to tedy vědět, jak správně jíst, aby nám po vánočních svátcích nevykukovalo panděro vpředu a pneumatiky na bocích. 

Zaručené "rady nad zlato"

Všude kolem můžete v předvánoční době číst články, které se hemží zaručenými tipy, jak nepřibrat ani deko, jak se přemoci a nejíst během svátků sladké, čemu jinému se vyhýbat a jak se naopak dobře hýbat. Jenže tyto "rady nad zlato" vám neustále něco zakazují, přikazují, ukazují atd.

Dámy, co si budeme povídat - bez všech těch všemožných výborných dobrot (rozumějte kalorických bomb) by to ale nebyly ty pravé Vánoce. Takže se vykašlete na nějaké odpírání a pojďte to letos udělat trošku jinak a hlavně nenápadně. Všude se dá trošku ubrat nebo nějakou ingredienci nahradit jinou, zdravější variantou. A aspoň nebudete vypadat jako netykavka, která si svátky neumí užít. Dieta totiž k Vánocům patří asi jako sáňky k létu a neodbytní a přežírající se příbuzní na vás ohled stejně brát nebudou. 

Proč to tedy neudělat efektivně, ale přesto jednoduše? Stačí dodržovat pár zásad a je to. Každý si myslí, že Vánoce jsou ohledně stravy něco speciálního, ale opak je pravdou. Jedná se přeci jen o pár dní a několik povinných návštěv, které v podobě různých oslav zažíváte během celého roku. 

Cukroví

Představte si, že cukroví je jako obyčejný štrůdl. Toho taky nesníte celou nohavici. Pochutnejte si tedy jen na pár kouscích od každého. Pokud pečete vlastní cukroví, neřešte nějaké náhražky v podobě celozrnné mouky a žádných vajíček, které vám tu starou poctivou klasiku stejně nenahradí. Přidejte místo živočišného tuku v podobě másla nebo Hery tuk rostlinný. Cukrujte méně, občas stačí jen třetina psané hodnoty nebo cukr vyměňte za stejně lahodný med. Nepečte toho až tak moc, čím více máte, tím více budete s celou rodinkou uzobávat. Trochu kalorií uberete i tím, že plech nevymažete, ale použijete pečící papír. 

Štědrovečerní hostina

Spousta lidí jí před Štědrým dnem k obědu jen polévku. Většinou nějakou hustou. Abyste se vyhly zbytečným kaloriím, polévky nezahušťujte. To se týká taktéž večerní rybí polévky. I ta z vývaru je vynikající. Taktéž k polévce nepřikusujte pečivo. Večer se nadlábnete až až. 

Bez obalovaného kapra a řízků by to nebyly Vánoce. Nenamáhejte se tedy s vymýšlením jiných alternativ v podobě žraloka na másle či tuňákového stejku. Tradice je tradice, tak proč ji rušit? Stačí si dát ovšem jeden kousek smažené ryby nebo řízku a ne všechno třikrát. Salát je vynikající i s tofunézou nebo s bílým jogurtem a nemusí toho být ani hodně. A jídlo je hned o něco lehčí.

Nevzdávejte se alkoholických přípitků. I přes rok se alkoholu občas nevyhnete. Jen se nemusíte přes celé svátky napájet perlivými sladkými limonádami typu Fanta a Sprite. Navíc pokud je normálně nepijete, budete zbytečně nafouklé a bude vám špatně. Rději si udělejte svou domácí "limču" - do neperlivé vody přidejte mandarinky, citrony a pomeranče. Uvidíte, jaká je to mňamka.

Všeho moc škodí, i pohybu

Pokud jste se stejně neudržely a jedly jako protžené, vracejte se do normálu jen pozvolna. Tím, že hned 27. prosince naběhnete do posilovny a budete hodinu běhat na pásu a pak se hodinu mučit na strojích, si spíše ublížíte. A pokud je vám opravdu těžko, hrozí navíc žaludeční nevolnost. Nahraďte zběsilý tréninkový plán tím, že i během svátků půjdete alespoň na krátkou procházku. Nebojte, pohádky se neustále na programech opakují, takže tu vaši oblíbenou jistě stihnete.

Naše rada na závěr zní: hlavně se z toho všeho nezblázněte. Svátky by měly být jedněmi z nejkrásnějších dnů v roce, tak proč mít neustále výčitky svědomí a zakazovat si vánoční pochoutky? Tak pevné nervy, silné želudky a šťastné a veselé!

Autor:
Publikováno: 18. 12. 2014 11:18 Nahlásit obsah