Meruňková marmeláda trošku jinak. Dejte jí šmrnc!

Meruňková marmeláda trošku jinak. Dejte jí šmrnc! Zdroj: Pixabay.com

Léto, to je slunce, pláž, vodní radovánky a také letní pochoutky. Taková zmrzlina patří spíše mezi pochoutky nezdravé, ale jsou tu i zdravé letní pochoutky, často z kategorie ovoce. Třeba meruňky a meruňková marmeláda!

Ach, to je dobrota!

Meruňky jsou typickou českou letní pochoutkou, ač původně pocházejí z Dálného Východu. Přestože je mnohdy opomíjíme, jde o jeden z nejzdravějších druhů ovoce vůbec. Mají široké kulinářské využití, třeba v podobě meruňkové marmelády.

Tím, že jsou meruňky sami o sobě dost sladké, nevyžaduje marmeláda (džem, chcete-li) tolik cukru jako marmeláda z jiných druhů ovoce. Stačí meruňky, cukr a případně citronová šťáva. Již z těchto tří základních ingrediencí relativně snadno vytvoříte úžasnou pochoutku, která vám i v zimě připomene chuť a vůni léta.

Ponechme stranou, jestli to bude meruňková marmeláda nebo meruňkový džem, který má mít narozdíl od marmelády v sobě kousky ovoce, dle směrnice EU. Doma meruňkové pochoutce můžete říkat, jak chcete…

Meruňková marmeláda Zdroj: Pixabay.com

Bylinkové variace

V poslední době se z přípravy marmelád a džemů stalo téměř umění. Otevírá se prostor fantazii a experimentům, které tradiční pochoutce dodají nové chuťové a aromatické tóny. A pokud jde o přírodní aroma, není nic lepšího než aromatické bylinky.

Jak voní léto? Budou v něm hrát tóny ovoce, ale i tóny bylinkové. Bude to vůně Středomoří a Provence. Bude to tolik oblíbená levandule, která už se hojně pěstuje i v českých zahradách. A právě taková levandule dodá meruňkové marmeládě kapku originality a šmrnc se špetkou Francie. Návod a recept na meruňkovou marmeládu s levandulí najdete tady. A nejenom to!

Meruňková marmeláda se dá zpestřit i bylinkami, jako je antistresová meduňka, osvěžující máta nebo třeba jemně pikantní rozmarýn. Nevěříte? Vyzkoušejte to a uvidíte.

A aby těch meruňkových variací nebylo málo, můžete meruňkovou marmeládu obohatit o koření, jako je skořice, koriandr, kardamom, kurkuma aj. Můžete ji připravit v kombinaci se zázvorem nebo dokonce s chilli. Ještě v létě ji pak můžete využít jako zajímavou sladkou omáčku ke grilovanému masu či zelenině, v zimě pak oceníte její zahřívací účinky. Nezbývá než popřát, ať se meruňkové dílo podaří.

Publikováno: 26. 7. 2018 09:58 Nahlásit obsah