Není káva jako káva: Co dostanete, když si objednáte kávu s tímto názvem?

Není káva jako káva: Co dostanete, když si objednáte kávu s tímto názvem? Zdroj: Shutterstock.com

Káva se k nám rozšířila z Itálie, kde její přípravu dotáhli k naprosté dokonalosti. Mnozí znají jen pár druhů kávových nápojů a ve většině případů je navíc nazývají úplně nesprávnými jmény. Ovšem baristika - to je složitá věda, jejíž zákonitosti bychom si všichni měli osvojit. Alespoň ty základní. Jaké máme druhy kávy a co si pod nimi představit?

Cappuccino

Je nejznámější způsob přípravy kávy italského původu. Správné originální italské cappuccino se skládá zhruba z 1/3 espressa, 1/3 spařeného mléka a 1/3 mléčné pěny. 

Latté

Káva zvaná laté je vlastně espresso s mlékem našlehaným párou. Podává se ve vysoké sklenici. Pozor, pokud si tuto kávu budete objednávat přímo v Itálii, nezapomeňte říci café latté, jinak dostanete jen sklenici s mlékem.

Espresso

Klasické espresso se v Itálii pije běžně bez mléka, pouze se sladí cukrem. Pokud nechcete, aby vám přinesli jen malinkatý hrníček s touto kávovou specialitou, neobjednávejte si v Itálii obyčejné espresso, ale žádejte café.

Ristretto

Pod tímto názvem se schovává klasické espresso, ale s menším objemem vody. Je to kávová specialita s více koncentrovanou chutí a ristretto si v Itálii můžete objednat také pod názvem café stretto.

Zdroj: Shutterstock.com

Panna nebo také Vídeňská káva

Panna v italském překladu znamená smetana, v tomto případě je to kopeček šlehačky servírovaný v Itálii zvlášť ke kávě. U nás je tato káva pojmenovaná jako Vídeňská a šlehačka se servíruje na vrch kávy.

Americano

Pokud chcete dostat klasické espresso ve větším šálku a s větším množstvím vody, objednejte si Americano. Tato káva je vlastně espresso naředěné horkou vodou.

Coretto

Tento druh kávy se připravuje smícháním klasického espressa a likéru. Nejpoužívanější je grappa, Baileys nebo Sambucca, ale záleží na kavárně nebo přímo na vás. Tato káva je výborná třeba po večeři.

strana 1 / 2
Publikováno: 21. 3. 2017 15:00 Nahlásit obsah