Recept na kopřivový sirup za studena: Jaké má účinky a jak dlouho si na něm můžete pochutnávat?

Recept na kopřivový sirup za studena: Jaké má účinky a jak dlouho si na něm můžete pochutnávat? Zdroj: Shutterstock

Kopřiva dvoudomá je oblíbenou bylinkou, ze které si můžete připravit celou řadu receptů. A to nejen čaj, nádivku, špenát nebo polévku. Zaručeně si oblíbíte také kopřivový sirup za studena. Máme pro vás recept, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

Kdy sbírat kopřivy na sirup? Nejlépe od března do května

Na sběr kopřivy dvoudomé můžete do přírody vyrazit od března do září. Pokud si však chcete připravit kopřivový sirup za studena, sbírejte listy a nať kopřivy nejlépe od března nejpozději do konce května. V tomto období má totiž tato bylinka nejnižší obsah dusičnanů. Následně množství dusíkatých látek v kopřivě prudce stoupá.

A co konkrétně z kopřivy na sirup sbírat? Zaměřte se na listy a nať ve vrcholových částech mladé rostliny, jedná se zhruba o dvě až tři patra. Listy a nať přitom sbírejte z kopřivy ještě před rozkvětem.

Zdroj: Shutterstock Recept na kopřivový sirup za studena

Potřebujete:

  • 2 litry převařené vody
  • 300 až 400 gramů listů a natě mladé kopřivy
  • 2 kilogramy krystalového cukru
  • 10 gramů kyseliny citronové
  • 3 kusy citronů

Dále si připravte velkou zavařovací sklenici, potravinářskou fólii a gumičku.

Postup:

1. Převařenou vodu nalijte do čisté zavařovací sklenice a přidejte do ní kyselinu citronovou, na plátky nakrájené citrony bez pecek a omyté kousky kopřivy. 

2. Směs na kopřivový sirup za studena promíchejte a zavařovací sklenici překryjte potravinářskou fólií, kterou zajistěte gumičkou. Základ na kopřivový sirup nechte takto stát 24 hodin v teplé a tmavé místnosti.

3. Následující den sceďte základ na kopřivový sirup za studena do hrnce a k tekutině přidejte cukr. Směs zahřívejte na mírném plamenu (ale nevařte), dokud se všechen cukr nerozpustí.

4. Hotový kopřivový sirup za studena, který má hladkou konzistenci, přelijte do čistých uzavíratelných sklenic. Po vychladnutí jej skladujte v lednici.

Zdroj: Shutterstock Jaké má kopřivový sirup účinky

Kopřivový sirup nejen dobře chutná, ale vykazuje také spoustu blahodárných účinků. Podporuje fungování imunitního systému, snižuje únavu a vyčerpání, podporuje trávení a příznivě působí na zdraví močových cest a ledvin. 

Kopřivový sirup za studena je dále vhodný při detoxikaci organismu, neboť čistí krev a pročišťuje játra. Díky vysokému obsahu železa rovněž předchází chudokrevnosti a vzhledem k obsahu vitamínu C pomáhá také při nachlazení či kašli. Kopřivový sirup vám rovněž uleví od menstruačních křečí a bolestí.

S čím a jak dlouho pít kopřivový sirup

Z nevařeného kopřivového sirupu a minerálky doplněné o kousky citronu a limetky si můžete připravit báječnou domácí limonádu. Kopřivový sirup za studena můžete zředit i neperlivou vodou nebo jej užívat po lžičkách.

V každém případě myslete na to, že kopřiva dvoudomá je velmi silná bylinka, která není vhodná k dlouhodobému užívání. Například v podobě kopřivového sirupu ji můžete užívat maximálně 21 dní v kuse. Pokud si však kopřivový sirup dopřáváte pouze čas od času, toto pravidlo pro vás neplatí.

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz, Kouzlobylinek.cz, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 9. 5. 2022 14:01 Nahlásit obsah