I tatínkové si mohou dopřát volno navíc. Otcovská dovolená je od roku 2018 realitou

I tatínkové si mohou dopřát volno navíc. Otcovská dovolená je od roku 2018 realitou Zdroj: Shutterstock.com

V tuto chvíli by měli zbystřit všichni muži a především budoucí tatínkové. Nemožné se stalo skutečností a od 1. února 2018 budou novopečení tatínci moci zůstat sedm dní se svou milovanou partnerkou a malým drobečkem doma.

Čerství tatínci, kteří mají řádně placené nemocenské pojištění a jsou uvedeni v rodném listu dítěte, mohou o tuto dovolenou zažádat do šesti týdnů poté, co se miminko narodilo. Následně mohou se svou rodinou strávit celý týden doma a zároveň však čerpat nemocenskou ve výši 70 % základu platu.

Smutnit však nemusí ani otcové, kterým se miminko narodilo minulý rok. Pokud jste se, pánové, stali rodičem na konci prosince, odpočítejte si od data narození vašeho miminka 41 dnů. Právě v tomto termínu můžete svou otcovskou dovolenou vybrat a užívat si vaší rozrostlé rodinky plnými doušky.

Zdroj: Shutterstock.com A jak o otcovskou dovolenou zažádat? Je to jednoduché, pouze stačí, když zájemci o tuto dovolenou požádají svého zaměstnavatele o volno. Následně vyplní přední stranu tiskopisu se žádostí o otcovskou dovolenou, která je běžně k dostání na stránkách ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) a poté tento vyplněný formulář předají svému zaměstnavateli.

Jakmile uběhne sedm dní dovolené, zaměstnavatel tento formulář doplněný o další údaje pošle na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Pokud jste však osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), musíte tuto žádost na příslušný orgán dodat sami.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2018 09:20 Nahlásit obsah
Loading...