Jak nám naše děti pomáhá chránit Evropská unie?

Jak nám naše děti pomáhá chránit Evropská unie?

Ať už žijeme kdekoliv, je pro nás prioritou štěstí našich dětí. Chceme, aby vyrůstaly v bezpečném a stabilním světě, získaly kvalitní vzdělání a měly možnost třeba i studovat v zahraničí. Věděli jste, že právě v tom vám nejjednodušeji pomůže naše členství v EU?

Studium v zahraničí

Možná si vy sami nebo třeba prostřednictvím vašich rodičů, vzpomenete, že v dřívějších dobách bylo cestování hodně složité. Žádat o povolení, doufat, jestli vám vůbec dovolí vyměnit si peníze, a jestli vás pak pustí přes hranice všemocný zamindrákovaný celník. O studiu venku se většině ani nesnilo. Nutno říci, že i v dnešní době se jedná o finančně nákladnou záležitost a třeba takový semestr v Paříži nebo v Londýně může vyjít rodinu pěkně draho.

Naštěstí existuje program Erasmus, který funguje pod záštitou EU. Díky němu mají možnost mladí studenti vycestovat za studiem do zahraničí a díky stipendiu pokrýt značnou část nákladů, které pobyt během studia obnáší. Zajímá vás to? Zeptejte se vedení vaší školy, jak vyjet.

Jedy v hračkách

Všude kolem nás se bohužel můžeme setkat s toxickými látkami, které mohou být původcem mnoha závažných onemocnění, včetně degenerativních onemocnění, neplodnosti či rakoviny. Je proto důležité naše děti před těmito nebezpečnými látkami chránit. Jenže jak je poznat? Hračky, se kteými si děti hrají a strkají je do pusy, vypadají úplně normálně a člověk nemá šanci sám poznat, jestli v nich jsou třeba karcinogeny, ftaláty či stopy těžkých kovů. Jejich používání zakazuje legislativa Evropské unie a její úřady pravidelně hlásí, když se jedovaté hračky někde objeví. 

Nebezpečné produkty

Jak každá máma ví, děti nemusí ohrozit jen umělohmotná kačenka do vody, ale i jiné produkty. A nejen je - i dospělé. Na trhu se například objevily mikiny, jejichž šňůrky byly ušité tak, že dětem hrozilo uškrcení. Nebo nabíječky, které hrozily vzplanutím. Pro tyto případy existuje informační systém RAPEX. Ten slouží k tomu, aby si jednotlivé členské státy EU mohly co nejrychleji vyměňovat informace o nebezpečných produktech, které se v zemích objevily. Většinou se pak informací objeví i v našich zprávách a situaci je možné sledovat i na webových stránkách Evropské komise.

Ovoce do škol

Každá z nás si přeje, aby její děti byly zdravé a měly zdravé jídlo. Tedy i dost ovoce a zeleniny. Bohužel, ne všechny rodiny mají dostatek financí, aby svým dětem mohly ovoce nebo zeleninu vždy koupit. Evropská unie proto financuje program Ovoce do škol, který si klade za cíl podpořit zdravou výživu. Díky němu mají pak děti nejen lepší svačinu, ale i víc energie. 

Nešizené potraviny

V době, která přeje všem, kteří se zajímají o zdravý životní styl, je nezbytné, aby veškeré potraviny byly důsledně značeny a my tak přesně věděli, co konzumujeme. Především našim dětem chceme vždy dopřát jen to nejlepší a záleží nám také na tom, abychom za peníze, které za potraviny utrácíme, dostaly jeho odpovídající kvalitu. V celé Evropské unii je tak sjednocen způsob, jakým jsou produkty značeny a jaké informace jsou na nich uváděny. Je stanovena i minimální velikost písma etiket a všechny možné alergeny musí být vyznačeny tučným písmem.

Rozhodnutí České republiky být členem Evropské unie rozhodně nebylo špatný nápad. Ač se fungování celé této ohromné instituce může zdát složité a pro nás nepochopitelné, je fajn vidět, že má pozitivní vliv na náš každodenní život. Mrkněte se na video níže, které vám vše srozumitelně vysvětlí.

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2018 12:31 Nahlásit obsah