Krvavé koleno, skákání gumy či Nebe, peklo, ráj. Osvěžte si pravidla těchto her, kterými v nouzovém stavu zabavíte své děti

Krvavé koleno, skákání gumy či Nebe, peklo, ráj. Osvěžte si pravidla těchto her, kterými v nouzovém stavu zabavíte své děti Zdroj: Shutterstock.com

Zabavit děti doma v době nouzového stavu je pro rodiče stále náročnější. Mají už vaše děti dost vyrábění a malování a nebaví je ani koukat na videa na YouTube? V tom případě je naučte hry svého dětství. Z Krvavého kolena nebo ze hry Cukr, káva, limonáda budou doslova unesené. Nepamatujete si už pravidla? Osvěžíme vám paměť.

Hry našeho dětství: Přijdou vám vhod v době nouzového stavu

Kdo z nás by si čas od času nezavzpomínal na staré dobré hry, které jsme hrávali s partou kamarádů ze školy nebo se sourozenci na letních prázdninách u babičky a dědy. Ať už jde o Krvavé koleno, skákání panáka nebo hra na babu. Pravidla těchto her jsou velmi jednoduchá a pochopí je i dnešní děti.

Zvlášť když váš potomek musí v době nouzového stavu trávit takřka všechen svůj čas doma, tyto dětské hry jej spolehlivě zabaví. Zahrajte si Krvavé koleno nebo skákání panáka klidně s ním. Jaká jsou tedy přesná pravidla těchto a dalších oblíbených dětských her?

Krvavé koleno neboli Krvavý dědek

Dětskou hru Krvavé koleno možná znáte pod označením Krvavý dědek. Větší část této hry je založena na opakování dialogu maminky s Krvavým kolenem (Krvavým dědkem). Děti přitom chodí kolem dokola a odpočítávají čas slovy „První hodiny odbila, lampa ještě svítila, druhá hodina odbila, lampa ještě svítila atd.“ V momentě, kdy Krvavé koleno vykřikne „Lampa zhasla!“, začne chytat ostatní děti. Koho lapí, stane se novým Krvavým kolenem. Hra poté stejným způsobem pokračuje dál a dál.

Cukr, káva, limonáda (čaj, rum, bum)

Pravidla této dětské hry jsou velmi jednoduchá. Jeden z hráčů, který je vybraný jako vyvolávač, si stoupne dopředu zády k ostatním. Další hráči startují daleko od něj a co nejrychleji se k němu snaží přiblížit. Ve chvíli, když vyvolávač odříká formulku „cukr – káva – limonáda – čaj – rum – bum“, se všichni hráči musí zastavit. Vyvolávač se ohlédne a spatří-li někoho, že se pohnul, pošle jej zpátky na startovní čáru. Vyhrává ten, kdo se k vyvolávači dostane jako první.

Nebe, peklo, ráj

Milovali jste jako malí skládačku Nebe, peklo, ráj, kterou jste hrávali se svými spolužáky nebo sourozenci? Naučte ji i své děti. Jak si tuto papírovou skládačku složit, se kroky za krokem dozvíte například zde. Její vnější část přitom popište čísly, do vnitřní části pak patří legrační úkoly, věštění budoucnosti nebo jméno tajné lásky.

Pokud máte papírovou skládačku hotovou, jakým způsobem Nebe, peklo, ráj hrát? Nechte toho druhého, ať řekne číslo. Přesně tolikrát skládačkou pohněte. Váš spoluhráč si nyní musí vybrat konkrétní číslo, které se mu objevilo v nabídce. Právě pod tímto číslem se na vnitřní straně skládačky ukrývá vtipný úkol nebo třeba jméno jeho tajné lásky.

Zdroj: Pinterest.com

Skákání gumy

Na skákání gumy si vzpomenou hlavně Husákovy děti. Tuto dětskou hru však budou určitě znát i mladší ročníky. Jaký je její princip? Vezměte si delší gumu a svažte ji dokola. Poté k sobě čelem postavte dvě děti, které si gumu natáhnou kolem nohou a udělají od sebe alespoň metrový rozestup. Třetí dítě má za úkol gumu přeskočit. Po každém přeskoku gumu posunujte výš a výš, může klidně skončit až u pasu.

Skákání panáka

Na chodník namalujte panáka, kterého rozdělte na pět až jedenáct polí, která očíslujte. Velikost panáka a jeho částí (a tudíž i náročnost jeho skákání) by se měla odvíjet od věku vašeho dítěte. Úkolem dítěte je přitom přeskákat panáka po jedné noze a v oblasti rukou a hlavy po dvou nohách, a to bez jakéhokoliv přešlapu. Skákání panáka můžete ztížit i tak, že na něj dítě vhodí kamínek. Které pole přitom trefí, to musí přeskočit.

Zdroj: Shutterstock.com Tichá pošta

Máte-li víc dětí, klidně si s nimi zahrajte tichou poštu. Během jejího hraní si šepotem zkuste předat určitou zpráva. Ta bude v důsledku přeslechnutí nebo nedorozumění zkomolená, což může působit velmi vtipně. Při hraní tiché pošty seďte v řadě za sebou. První z vás si vymyslí nějakou zprávu a řekne ji svému sousedovi, ten ji pošeptá zase dalšímu. Takto se zpráva přenáší dál a dál. Poslední hráč zprávu, která se k němu donesla, řekne nahlas. První hráč ji také nahlas vysloví. Zkomolený výsledek bude zaručeně velkým zdrojem zábavy.

Hra na babu

Hra na babu je velmi jednoduchá dětská hra, kterou si můžete s dětmi zahrát jak doma, tak venku na zahradě nebo uprostřed přírody. Jeden z hráčů honí ostatní na přesně vymezeném prostoru a snaží se jim předat „babu“. Když se někoho dotkne, poví mu „Máš babu!“. Takto lapený hráč se snaží „babu“ předat zase dále.

Další hry, které si můžete s dětmi zahrát:

  • Čáp ztratil čepičku
  • Slovní fotbal
  • Slepá bába
  • Pouštění vlaštovek z papíru
  • Rybičky, lovte se
  • Šipkovaná
  • Hra na schovávanou
  • Házení žabek do vody
  • Kuličky
Autor:
Publikováno: 15. 4. 2020 10:17 Nahlásit obsah