Máte doma prvňáčka? Máme pro vás pár rad, jak zvládnout nástup do první třídy na výbornou

Máte doma prvňáčka? Máme pro vás pár rad, jak zvládnout nástup do první třídy na výbornou Zdroj: Shutterstock.com

Letní prázdniny jsou úspěšně za námi a před námi stojí školní rok. Pro některé úplně poprvé v roli rodiče, což tedy znamená, že máte doma prvňáčka. Nástup do první třídy zasáhne nejenom vaše dítko, ale dokonce i vás a chod vaší domácnosti.

To, na co jste doposud byli zvyklí, nástupem do školy bude rázem pryč a my pro vás mámě několik rad, jak tuto změnu zvládnout bez úhony.

Nastavte nový režim 

Do dnešního dne bylo vaše dítě zvyklé na úplně jiný režim, proto již teď, pár dní před nástupem do školy, začněte vašeho potomka zvykat na pravidelnou dobu usínání a vstávání. Pokud máte tohle již zvládnuté a do školy vše dle seznamu, který jste dostali, připravené a školní pomůcky nakoupené, začněte vašeho školáčka na tuto změnu připravovat i psychicky.

Velmi důležité je nepotlačovat jeho obavy z nástupu do školy a v žádném případě jeho otázky ohledně školy neodbývejte ani nezlehčujte. Jakmile nastane den „D“ a vy své dítě musíte vypravit na první den do školy, udělejte si ráno časovou rezervu, abyste na nic nezapomněli a hlavně nestresovali sebe i jeho, že nestíháte. Důležité také je dítě první den do školy doprovodit. Ačkoliv v tom nevidíme příliš velký smysl, věřte, že pro vaše dítě to opravdu hodně znamená a je to jeden z jeho nejvýznamnějších okamžiků v životě, u kterého je příjemné, když má po boku své nejbližší.

Zdroj: Shutterstock.com Jakmile první školní den skončí, běžte ho s vaším prvňáčkem náležitě oslavit. Ukažte mu, že se začíná něco nového, co má jen klady a je to pro něj dobré. Když budete na školu reagovat negativně a dítě z vás ucítí zbytečné obavy, slova útěchy se minou účinkem. Také počítejte s tím, že ačkoliv vaše dítě první školní den zvládlo na jedničku, nemá ještě vyhráno. Během prvních dnů se mohou dostavit tělesné i psychické potíže, jako je roztržitost či plačtivost a dokonce si může začít stěžovat na nevolnost. Nevěste však hlavu, vše se ustálí a dítě si zvykne, pokud však tyto nepříjemnosti budou přetrvávat delší dobu, zkuste vše konzultovat s třídní učitelkou.

Nesrovnávejte ho se spolužáky 

Tak to bychom měli, první den je za námi, dítě si již ve škole zvyklo, našlo si nové kamarády a najednou přišel čas na první známku. V tuto chvíli velmi často rodiče srovnávají svého potomka s ostatními dětmi, což je ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat. Žádné dítě nevyniká zcela ve všem, proto nikdy nesrovnávejte a neveďte k tomu ani své dítě. Raději mu vysvětlete, že někdo může vynikat například v českém jazyce a jiní budou naopak excelovat v matematice. Pro lepší adaptaci a lepší výkon malého prvňáčka je zcela jistě důležité, když se s ním vy jako rodič budete učit, optimálně stačí přibližně 30 minut denně. Nezapomínejte ho také dostatečně chválit a oceňovat jeho snahu, protože pozitivní hodnocení je pro děti mnohem přínosnějším motivačním nástrojem nežli tresty.

Autor:
Publikováno: 1. 9. 2018 10:00 Nahlásit obsah