Nejčastější jména v ČR, která dáváme našim novorozeným!

Nejčastější jména v ČR, která dáváme našim novorozeným! Zdroj: Shutterstock.com

Když budoucí rodiče vybírají jméno pro své ještě nenarozené miminko, je to opravdu velmi těžký úkol, nad kterým je potřeba strávit nějaký ten čas. Občas kvůli výběru jmen mohou nastat neshody i hádky, které ovšem k rodičovství patří.

Rozhodli jsme se vám tedy s výběrem trochu pomoci a sestavit žebříček nejčastěji používaných jmen právě u nás v České republice, který vám rozhodování snad o něco ulehčí.

Říká se, že fantazii se meze nekladou a v případě jmen to platí i u inspirace. Při výběru jmen se totiž necháváme inspirovat téměř všude – zahraničními celebritami, literárními anebo filmovými postavami, herci, zpěváky a takto bychom mohli pokračovat téměř do nekonečna.

Ovšem v případě pojmenování po určitých filmových postavách je potřeba stát pevně při zemi a uvědomit si, že se jedná o módní záležitost a tento obrovský boom za pár let pomine a váš potomek bude muset nosit jméno, za které se bude třeba i stydět.

Jistě si všichni dobře pamatujete na latinskoamerické telenovely, kde se objevovaly jména jako Esmeralda, Kachorra, Orestes a jiné, které ovlivnily novopečené maminky natolik, že podle své oblíbené postavy svého drobečka dokonce pojmenovaly.

Zdroj: Shutterstock.com A jak tedy správně vybrat jméno pro vaše dítě? Možná teď zklameme všechny, kteří čekali nějaký návod ale jednoduše řečeno, žádný správný ani špatný způsob vybírání jména neexistuje. Ať už vašemu dítku dáte jakékoliv jméno, vždycky jej budete milovat a vždycky pro vás bude to nejkrásnější.

Na co však při výběru jména myslet?

 • Zkuste si jméno vašeho dítěte říct zároveň i s jeho příjmením. Vyzkoušíte si tak, jak jeho celé jména bude znít a zda se k sobě vůbec hodí.
 • Mnoho rodičů se chce za každou cenu svým výběrem od ostatních lišit. Ovšem někdy extrémně neobvyklé jméno může dítěti přinést nežádoucí pozornost namísto obdivu, vybírejte tedy opravdu pečlivě.
 • Pokud váháte například mezi dvěma jmény, zkuste si najít jejich jednotlivý význam a třeba vám i tohle vaše rozhodování usnadní. 
 • Zkuste si při výběru jména představit vašeho potomka třeba v pozici ředitele či managera. Jméno, které se na prvním pohled může zdát jako naprosto dokonalé, může při této představě působit spíše dětinsky a roztomile.

Podle Českého statistického úřadu jsou mezi muži nejčastěji používaná již dlouhodobě jména Jan, Jakub a Tomáš, což je i patrné z níže uvedeného seznamu jmen. I u dívčích jmen dávají rodiče v České republice spíše přednost klasickým jménům jako je Eliška, Anna a Tereza. Ovšem další příčky se každoročně mění a dívčí jména, naopak od těch chlapeckých, více propadají trendům a rodiče se u dívek nebojí i zahraničních a exotických jmen.

Nejčastější jména chlapců:

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Tomáš
 4. Adam
 5. Filip
 6. Lukáš
 7. Vojtěch
 8. Matyáš
 9. David
 10. Matěj
 11. Ondřej
 12. Daniel
 13. Petr
 14. Dominik
 15. Martin
 16. Marek
 17. Kryštof
 18. Václav
 19. Antonín
 20. Jiří

Zdroj: Shutterstock.com

Nejčastější jména dívek:

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Tereza
 4. Adéla
 5. Karolína
 6. Kristýna
 7. Ema
 8. Sofie
 9. Natálie
 10. Viktorie
 11. Nela
 12. Laura
 13. Marie
 14. Klára
 15. Lucie
 16. Veronika
 17. Barbora
 18. Aneta
 19. Kateřina
 20. Zuzana

Jak jste vy pojmenovali své potomky? Vsadili jste na klasicky česká jména nebo jste volili o něco netradiční? Podělte se s námi o ně v komentářích níže!

Autor:
Publikováno: 3. 11. 2017 08:23 Nahlásit obsah