Ovulační test: co vše byste o něm měla vědět

Ovulační test: co vše byste o něm měla vědět Zdroj: Shutterstock.com

Pokud chcete co nejrychleji otěhotnět, ovulační test vám pomocí metody plodných a neplodných dnů určí, kdy je nejlepší čas pustit se do zplození potomka. Co když se ale chystáte použít ovulační test poprvé? Přinášíme 9 věcí, které byste měla o této pomůcce maximalizující šanci na otěhotnění vědět.

1. Ovulační test používejte, když máte hlenovitý výtok

Prostřednictvím ovulačního testu zjistíte, kdy jste nejvíce plodná. Ale určit přesný den, který byste měla začít s testováním, je mnohdy velmi obtížně – zvlášť pokud máte nepravidelný cyklus. K ovulačnímu testu přistupte nejlépe tehdy, když si všimnete, že máte silnější „hlenovitější“ výtok. Tento hlen by měl lepkový a čirý nebo bílý.

Ovulační test můžete provést kdykoliv během dne. Chcete-li mít větší jistotu, začněte testovat ve stejnou dobu. Čtyři hodiny před samotným testem také omezte příjem tekutin.

2. Zjistěte hladinu luteinizačního hormonu (LH) ve své moči

Ovulačním testem budete zjišťovat výši hladiny luteinizačního hormonu (LH) ve své moči. Tento hormon je v moči přítomen vždy, ale jeho hladina vzrůstá těstě před ovulací.  

Zdroj: Shutterstock.com

3. Co pro vás znamená pozitivní ovulační test?

Pokud je výsledkem vašeho snažení pozitivní ovulační test, znamená to, že budete ovulovat během následujících 12-72 hodin. Pokud se snažíte otěhotnět, milujte se s partnerem každý den a také následující 3 dny po konci ovulace.

4. Ovulační testy mají vysokou přesnost

Při správném použití fungují ovulační testy velmi přesně, a to až na 99 procent.

5. I když použijete ovulační test, otěhotnět nemusíte

I když použijete ovulační test a budete znát své plodné dny, během nichž budete mít sex, i přesto nemusíte otěhotnět. Existuje totiž i mnoho dalších faktorů, které maximalizují, či minimalizují vaši šanci na otěhotnění.

6. Výsledky ovulačního testu mohou ovlivnit některé léky

Výsledky ovulačního testu mohou být zkresleny tím, že používáte léky. Mějte se na pozoru, pokud užíváte danazol, menotropiny, injekce hCG nebo citrát klomifenu.

Nepřesné výsledky můžete získat i tehdy, pokud jste těhotná, byla jste nedávno těhotná nebo jste v menopauze.

Zdroj: Shutterstock.com

7. Ovulační testy nejsou formou antikoncepce

Lékaři upozorňují, že byste ovulační test neměla používat jako formu antikoncepce. I když test s velkou přesností určí, kdy nastane ovulace, ještě se díky němu nemusíte vyhnout těhotenství.

Tyto testy mohou ukázat pouze vrchol produkce hormonu LH, která nastává 24-48 hodin před samotnou ovulací. Spermie ovšem mohou v těle žít až pět dní, takže klidně můžete otěhotnět, pokud se budete milovat před nárůstem hladiny hormonu LH.

8. Testování je snadné

Ovulační test je snadno použitelný. Stačí, když do kelímku se svou močí vložíte testovací proužek. Tento proužek ponořte do vzorku moči směrem, kam ukazuje šipka. Po 3 sekundách testovací proužek vyjměte a položte na rovnou a suchou podložku. Počkejte, až se na ovulačním testu objeví barevné pásky. Je-li test negativní, objeví se pouze jeden pásek, je-li pozitivní, objeví se pásky dva (druhý z pásků by měl být tučnější).

Přesný návod, jak byste měla ovulační test použít, najdete v přiloženém letáčku.

9. Kdy použít těhotenský test

Pokud se snažíte otěhotnět, pozor na předčasné použití těhotenského testu. Pokud se na graviditu testujete příliš brzy, může se na těhotenském testu objevit falešný negativní výsledek. S testováním tedy začněte nejméně jeden den po vynechání menstruace.

Autor:
Publikováno: 2. 2. 2018 09:29 Nahlásit obsah